Начало » Новини » Коментари

Ще има субсидии и за над 20% пропаднали площи след 2023 г.

Стратегически план - ТРГ
Синор.БГ / 21.01.2021 г.
Ще има субсидии и за над 20% пропаднали площи след 2023 г.

Поражения от градушка Снимка: sinor

В следващия програмен период се предвижда нова мярка, с която фермерите ще бъдат насърчавани да застраховат продукцията си срещу природни бедствия и други климатични промени, като подпомагането ще бъде за над 20 процента пропаднали площ. До момента в страната се прилага само схема за обезщетение на земеделските стопани при 100% загуба на продукция или на селскостопански животни. Мярката е разисквана на вчерашното заседание на Тематичната работна група (ТРГ) за разработване на Стратегически план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2023 - 2027 г., проведено с видеоконферентна връзка.

С новата мярка „Застраховане на селскостопанска продукция“ ще бъде разрешен проблемът с управлението на риска чрез съфинансиране с безвъзмездни средства на част от застрахователните премии, съобщават от министерството на земеделието.

Безвъзмездната помощ ще се дава за допустими разходи, които представляват разходите за валидна застрахователна премия. Ще се покриват загуби, които надвишават 20% от средногодишната произведена продукция на земеделския стопанин.

Допустими за подпомагане са земеделски стопани и групи и организации на производители, като максималният интензитет на помощта  е 70% от допустимите разходи, които представляват разходите за валидна застрахователна премия.

Ще бъдат разработни механизми за компенсиране на загуби при щети под 100 %, при разпределяне на риска между земеделския стопанин и държавата. По този начин ще се отчитат не само количествени, но и качествени щети, които водят до намалена реализация или реализация на продукцията под нейната себестойност.

Време е за застраховане на фермерските доходи

Мярката ще спомогне за поддържане на жизнеспособността и конкурентоспособността на фермите в дългосрочен план. Чрез прилагането й фермерите ще могат да възстановят своя доход в случай на неблагоприятни климатични събития, засягащи култури, посеви или огнища на болести по животните, се посочва в мотивите към новата мярка.

На вчерашното заседание на ТРГ са представени и проекти за плащания на площи с въведени задължителни изисквания в зони от Натура 2000. Новост е финансирането за горски територии в тези зони, като подпомагането  ще се предоставя под формата на годишни плащания на хектар горска територия за компенсиране на наложени режими/ограничения за горскостопански дейности включени в заповедта за обявяване на съответна зона от Натура 2000.

По подобие на мярка 10 за агроекологията и кримат дейностите за горите в НАТУРА ще се дават за едно или повече поети задължения за опазване на околната среда и ще бъдат за срок от 5 години.

Ще има субсидии и за над 20% пропаднали площи след 2023 г.
13581
 

Последни материали
Виж
Липсва компенсации за фермерите
Копа и Коджека призовава ЕК за отсрочка на CBAM за торовата индустрия
Разходите са увеличени
Какво предлага Бюджет 2026 г. за селското стопанство?
Надолу са за селектираните крави
Ясни са модулираните ставки в обвързаната подкрепа за животни
Повишаване на цените на говедата, птиците и яйцата, намаление на цените на млякото в Германия
Бракониерството продължава
И България като други държави въведе постоянна забрана за улов на есетра
Касуле
Свързани материали
Виж
До 15 август се подават заявления за плащане по интервенцията за застраховане на реколтата
Въпроси-отговори
До 15 август ДФЗ отговаря на въпроси за субсидиране на застрахователните премии
От днес стопаните могат да подават заявления за плащане по интервенцията за застраховане на реколтата
Подготовка за Еврозоната
МЗХ обръща парите по интервенцията за застраховане в евро
МЗХ
От 15 май до 15 юни лозарите могат да кандидатстват за застраховане срещу бедствия
Нужно е засилване на пазарната ориентация и ръст на производителността
Двойно повече са кандидатите по интервенцията за застраховане
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини