Според анализатори от Rabobank 2021 година ще бъде тежка за птицевъдния отрасъл. Банката е сред 30-те най-големи финансови институции в света, ангажирана с инвестиции в аграрния сектор. Според водещите експерти най-тежко се очертава да бъде положението в птицевъдния отрасъл през първото и второто тримесечие на 2021 година, като през третото тримесечие се очаква да започне възстановяване на цените и доставките, съобщава „Meatinfo”.
Постоянните логистични проблеми, причинени от Covid-19, високите цени на фуражите, масовите огнища на птичи грип тази зима и глобалното свръхпредлагане създават крайно неблагоприятна среда за компаниите, които произвеждат и дставят пилешко месо. В Rabobank са на мнение, че през близките месеци Covid-19 ще продължи да депресира пазара за хранителните услуги и търговия, което ще ограничи икономическия растеж.
Според анализаторите Европа ще бъде най-силно засегната от разпродстранението на птичи грип в региона, поскъпването на фуражните компоненти и превишението на предлагането над търсенето.
Експертите акцентират и върху ситуацията в Китай. Според предварителните данни през 2020 г. производството на птиче месо в азиатската държава нарасна с респектиращите 12 на сто, което вероятно ще рефлектира в намаление на вноса и е предпоставка за по-ниски цени. Наближаващата криза ще принуди птицевъдите да разработят нова стратегия за снабдяване, като значителните разходи за фуражни компоненти предполагат висока степен на контрол за доставките.
Поскъпването на фуражите започна още през пролетта на 2020 г.
За да компенсират намаления азиатски внос, производителите и търговците трябва да се насочат към търсенето на нови пазари. Ситуацията обаче е доста сложна предвид излизането на глобалния пазар на новите износители като Украйна и Русия, което ще засили конкуренцията на фона на по-ограничените продажби. Очакванията за съживяване на пазара са свързани главно със стартиралата вече ваксинация.
Началото на ваксинациите се възприема от Rabobank като добър сигнал за „постепенното подобрение на положението в комплекса и преди всичко за раздвижване в кетъринг-индустрията,което в крайна сметка ще се отрази позитивно върху търговската активност в глобален мащаб. Експертите предупреждават обаче, че за възстановяване на пазарите е необходимо „ликвидиране на големите запаси от пилешко месо в глобален мащаб”.