Великобритания и Турция подписаха историческо споразумение за свободна търговия, което влиза в сила още на 1 януари 2021 г., съобщи „Анадолската агенция”. „Това е исторически ден за турско-британските взаимоотношения. Правим първата стъпка към бъдещото задълбочаване на нашите връзки, като същевременно запазваме 25-годишните натрупвания от Митническия съюз”, заяви министърът на търговията на Турция Рухсар Пекджан в реч на вирутиалната церемония по подписването на споразумението в столицата на страната Анкара, визирайки сключения митнически съюз с Европейския съюз през 1995 г., който Великобритания напуска през тази седмица.
Европейският съвет на министрите с важни преговори по БРЕКЗИТ и климатичните промени
В изявление след подписването британското правителство обяви, че сделката обхваща търговски потоци за над 18 млн. паунда (24,3 млрд. долара по текущия курс – бел. ред.) „Двете страни се ангажираха да работят за още по-амбициозно споразумение за свободна търговия в бъдеще, което ще надхвърли настоящата сделка”, се посочва в документа.
Според Пекджан споразумението за свободна търговия премахва всякакви неясноти в търговската структура между двете страни. Тя уточни, че без подписването му около 75% от турския внос във Великобритания щеше да подлежи на обмитяване, водещо до допълнителни разходи от 2,4 млрд. долара годишно. „Постигнахме безмитно споразумение, както и бе планирано, което включва всички промишлени и селскостопански стоки”, изтъкна турският министър.
Тя припомни, че през 2019 г. износът на Турция за Великобритания, която за нея е втори по големина външен пазар, е достигнал 11,3 млрд. долара, докато вносът е бил за 5,6 млрд. долара. По нейни данни през първите 11 месеца на тази година търговията между двете страни е на стойност 15,1 млрд. долара.
Пекджан подчерта също, че Турция се стреми към разширяването на споразумението в области като инвестициите и услугите. Британските инвестиции в Турция са за около 11,6 млрд. долара, отбеляза тя. „Надявам се, че споразумението ще се отрази положително на двустранните инвестиции. Ще обсъдим как можем да подобрим условията и за навлизане на пазара на селскостопански продукти”, добави турският министър.
На свой ред нейната британска колежка Лиз Тръс заяви, че договорът полага основите на едни по-амбициозни търговски отношения между Великобритания и Турция в близкото бъдеще. „Споразумението е част от плана ни да поставим Обединеното кралстов в центъра на мрежа от съвременни споразумения с динамично развиващи се икономики”, отбеляза Тръс, като уточни, че е налице по-голям търговски потенциал в области като финансите и биотехнологиите. „В този смисъл смятам, че като търговски партньори при селскостопанските продукти, превозните средства и други сектори ние можем много по-бързо да наберем значителна инерция в областта на услугите и търговията с технологии”, коментира тя.
Британският министър е убедена, че нейните сънародници ще могат да купуват висококачествени продукти, произведени в Турция, включително бяла техника. „Освен това за потребителите ще има голяма полза да купуват прилични селскостопански продукти на прилични цени”, добави тя.
Тръс припомни, че през последните 2 години в рамките на подготовката за напускането на ЕС Великобритания е сключила споразумения с 62 държави и самия ЕС, търговията с които възлиза на 885 млрд. паунда. „Ние не само ускоряваме търговията, но имаме за цел и да растем. Днес отваряме нова страница в сътрудничеството между Турция и Великобритания”, категорична бе тя.