Европейският съюз и Великобритания постигнаха споразумение за условията, при които Обединеното кралство ще напусне общността, като Лондон получава статут на трета страна при вноса на почти всички селскостопански продукти и храни на територията на блока от 1 януари 2021 г., съобщи електронното издание FarmingUK. Това означава, че Великобритания отговаря на всички изисквания на ветеринарния и фитосанитарния контрол за търговия с ЕС.
Споразумението е сериозен успех за Обединеното кралство, тъй като над 60% от целия износ на британската селскостопанска продукция и храни е предназначен за държавите-членки на общността, а оборотът от двустранната търговия надхвърля 3 млрд. паунда годишно.
Решението на ЕС да одобри вноса на месни и млечни продукти и останалата продукция от животински произход от Великобритания е „решаващо”, твърдят от британския Национален фермерски съюз. Оттам изтъкват, че това е „крачка напред” в подготовката на правителството на страната за приключване на преходния период, през който търговията с ЕС се извършваше според правилата от времето, когато Великобритания бе още член на общността.
„Получаването на статут на трета страна за нашата животинска продукция в търговията с ЕС бе изключително належащо. Макар това да е добра новина, не трябва да забравяме, че ще има значителни препятствия по отношение на нашия износ за ЕС от 1 януари. От решаващо значение е правителството да сведе до възможния минимум сривовете в търговията през периода дотогава”, заяви прдседателката на съюза Минет Батърс.
В писмо на британското министерство на околната среда, храните и селските райони обаче се посочва, че износът на картофено семе е изключен от списъка. „За съжаление от ЕС потвърдиха, че няма да приемат нашата позиция за промяна на пълната забрана за картофитеза семе”, отбелязаха от ведомството. Оттам уточняват, че отказът е обоснован с липсата на споразумение Великобритания да бъде постепенно приобщена към правилата на ЕС в това отношение.