В Русия е затруднен износът на пшеница по вече сключени договори, при това само седмица, след като правителството на страната обяви, че от 15 февруари 2021 г. ще въведе такса и квоти върху доставките на зърно за чужбина, съобщи вестник „Коммерсант”, като се позова на свои пазарни източници. „Партидите се забавят за проверки за срок до 10 дни, което заплашва търговците с проваляне на договорите и загуби за престоя, а освен това може да подкопае положението на Русия на световните пазари на зърно”, се посочва в материала.
Според източник на изданието от голяма компания-износител митническите служби внезапно са започнали да забавят партидите за износ за проверка. Друг добавя, че през последните дни са се появили трудности от страна на митниците при обработката и изпращането на зърното с железопътен транспорт към пристанищата на Балтийско море и се е влошило положението с приема и превоза на зърно към южните пристанища.
Директорът на руския аналитичен център „Совэкон” Андрей Сизов потвърди, че има случаи на забавяне, митниците протакат обработката на документите и проверките на стоките, а нервността у търговците нараства. Директорът на руския Институт за конюнктурата на селскостопанския пазар Дмитрий Рилко пък уточнява, че в митниците се съмняват в теглото на партидите пшеница. „Теоретично това може да доведе до необходимост да се разтоварват корабите, да се мери втори път, което ще бъде катастрофално”, предупреждава един от източниците на „Коммерсант”.
От Федералната митническа служба на Руската федерация обаче обявиха, че не е получавана информация за проблемни теми за посочената категория стоки. От министерството на селското стопанство на Русия пък не са си направили труда да отговорят на изданието.
Междувременно агенция „Интерфакс” съобщи, че руската „Федерална служба за ветеринарен и фитосанитарен контрол (Россельхознадзор) отчита ръст на оплакванията към зърното от Русия от вносителите му, тъй като не отговаря на изискванията им. При това ако доскоро претенциите са били насочени към карантинното фитосанитарно състояние на зърното, през тази година в повечето случаи подадените информации са за показателите за безопасност и по-конкретно за остатъчното съдържание на пестициди и за генетично променени организми, са посочили от службата след среща на нейния директор Антон Кармазин с износители на зърно.
Карамзин обяви, че след като е анализирал декларациите за съответствие и протоколите за лабораторни проби, въз основа на които са регистрирани декларациите, Россельхознадзор е изяснил, че в редица случаи посочените в протоколите лаборатории просто не съществуват. От началото на 2020 г. са били открити над 30 такива „учреждения”. При това положение може да се стигне до спънки за увеличаването на износа на зърно от Русия, макар че според директора въпреки сложната епидемиологочина обстановка показателите за доставките за чужбина до момента не само не са се понижили, но определено надминават нивото от миналата година.
През настоящия селскостопански сезон (юли 2020-юни 2021 г.) Русия е изнесла зърно в 125 страни по целия свят, а от началото на годината – в 132, заяви директорът на Центъра за оценка на качеството на зърното Юлия Каральова. Тя уточни, че основно зърно се изнася за африкански държави, като само в Северна Африка са доставени 6,1 млн. тона. Перспективни са и пазарите в Югоизточна Азия, откъдето са закупени над 4 млн. тона пшеница.
Прогнозите на центъра сочат, че през сезона Русия може да изнесе 50 млн. тона зърно.