Начало » Новини » Света

Руската ваксина в кисело мляко произвежда антитела срещу коронавирус

Още не са правени изследвания върху хора
Синор.БГ / 10.12.2020 г.
Руската ваксина в кисело мляко произвежда антитела срещу коронавирус

Тестовете на ваксината във форма на кисело мляко срещу новия коронавирус, разработвана от учените от руския Институт за експериментална медицина, показват, че се стига до образуване на антитела в лигавицата и кръвта, обяви началникът на отдела за молекулярна микробиология в института и член кореспондент на Руската академия на науките Александър Суворов, цитиран от ТАСС. „Работим основно върху животни и сега виждаме по какво се отличава нашата ваксина от разработките, които правят другите колеги. Поради това, че приемът става през устата, до максималния имунен отговор се стига в лигавицата, затова и ваксината се нарича мукозална; Реакцията  на лигавицата у лабораторните животни е много добра, има специфични тела срещу коронавируса в лигавицата и кръвта”, изтъкна Суворов.

Той съобщи също, че учените са получили данни и за клетъчния имунитет. По думите му ваксината предизвиква не само образуването на антитела, но и специфични Т-лимфоцити, които убиват клетките, заразени с коронавирус. „Това е изключително важен елемент за създаването на ефективна ваксина и нашата го изпълнява”, посочи началникът на отдела.

Той обаче подчерта, че тепърва ще стане ясно дали ваксината може да защитава реално хората от вируса. Суворов обясни, че институтът все още не е имал възможност да проведе подобни изследвания, тъй като коронавирусът се отнася към втора група патогенност и се проучва при специални условия. „Засега стоим на опашката”, отбеляза той.

При обявяването на началото на разработването на ваксината под формата на кисело мляко през юни стана ясно, че тя ще се поема през устата, а антигените са обвити в микрокапсули, за да бъдат защитени от стомашните ферменти.

Руската ваксина в кисело мляко произвежда антитела срещу коронавирус
15429
 

Последни материали
Виж
Искат справедливи данъци
Фермерските пазари в Гърция започват стачка от 7 януари
МЗХ с увеличен бюджет за 2025 г.
Добра новина за земеделците: отпадането на диплома за работа с ПРЗ
След като Австралия приспособи своите сортове към азиатските вкусове
Австралийската хлебна пшеница измества САЩ от пазара в Южна Корея
Нападенията на руската армия по пристанищата свиха търговията със сурово масло
Цените на слънчогледа в Украйна паднаха до 4-месечно дъно
Новост
Агенцията по кадастър въведе онлайн записване на часове в услуга на бизнеса
НСИ
Срив в залесяването на нови гори през 2023-а и 2024 година
Свързани материали
Виж
Русия е отделила над 2 милиарда и 692 милиона евро за преференциални кредити за фермерите
Русия отдели близо 3 милиона евро за геномната селекция в животновъдството за 2025
Двойно по-голяма квота за износ на зърно от Русия
Цената на руската пшеница се покачи до $232-233/т FOB
Русия с рекорден износ на пшеница през ноември
Русия забрани износа на техническа сяра, ключова за производството на торове
Допълнителни 470 милиона рубли (около 4,7 млн евро) за благоустрояване на селските домове в Русия
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини