Неблагоприятните метеорологични условия през тази година във Великобритания и загубите в реколтата от рапица изиграха значителна роля в намаляването на засетите през есента площи с маслодайната култура, като те са се свили до 318 хил. хектара – най-малкият размер от 1986 г. насам, сочат наблюдения на британския Съвет за развитие на селското стопанство и градинарството, цитирани от електронното издание FarmingUK.
От съвета коментират, че фермерите са все по-скептични за рентабилността на рапицата и се опасяват от масова поява на вредители по културата.
Състоянието на есенниците в Русия е рекордно лошо
По-добрите условия за есенната оран във Великобритания обаче доведоха до връщане към пшеницата и разширяване на площите с 29,3% спрямо засетите през миналата есен до 1,815 млн. хектара, макар те да остават близки до средния показател за последните 5 години от 1,802 млн. хектара.
При ечемика също се отчита разширяване на засетите площи спрямо онези от миналата есен, когато лошото време накара повечето фермери да отложат сеитбата за пролетта. Оценките са за ръст от 24% до 394 хил. хектара, докато при пролетния ечемик се очаква спад от 30% до 767 хил. пектара. Ако обаче прогнозите се оправдаят, площите ще останат малко над средно засяваните напролет през последните 5 години 711 хил. хектара.
Свиването на площите с рапица се е отразило добре и на сеитбата на овеса, като площите са се увеличили с 3,6%. При останалите зърнени култури като ръж и тритикале се очаква ръст от 40,8%, а при бобовите култури той достига 7%.
„Според съобщенията оранта е минала значително по-добре от миналата година, когато мнозина фермери се измъчиха с прекалено влажните почви. В резултат на по-благоприятното време през тази есен наблюдаваме значителен ръст на годишна база в засетите площи с есенни зърнени култури. Изключението е рапицата, която продължава да отстъпва, като мнозина фермери са притеснени от заплахата от вредители, но това доведе до повече засети нишеви култури”, заяви анализаторът в съвета Антъни Спейт.