Начало » Новини » Страната
16.11.2020 г.

Нови два проекта за биоразнообразието ще се изпълняват по европрограмата LIFE

Опазване на природата
Нови два проекта за биоразнообразието ще се изпълняват по европрограмата LIFE

sinor

Европейската комисия е одобрила нови три проекта за България по програмата LIFE, два от които са в областта на биоразнообразието и един – за опазване на околната среда. Одобрените проекти са по поканата за представяне на предложения в рамките на програмата LIFE 2019. Списъкът на проектите се актуализира с подписването на нови споразумения за предоставяне на безвъзмездни средства, очаква се той да бъде завършен до края на декември 2020 г., припомниха от пресцентъра на ЕК.

За България проектите са два – „Подобряване на условията за видовете птици и ключовите местообитания около Поморийското езеро (LIFE for Pomorie Lagoon)”и „Повторно създаване и възстановяване на приоритетни горски местообитания”.

Първият проект е свързан със създаване на по-добри условия за видовете птици и ключовите местообитания около Поморийското езеро (LIFE for Pomorie Lagoon) В района около Поморийското езеро гнездят много видове птици, като по данни на BirdLife International 91 от тях са от европейско природозащитно значение. Тази крайбрежна лагуна е дом и на редица защитени местообитания. Влошеното състояние на тези обекти обаче е причина за стартирането на проект по програмата LIFE, чиято цел е да се постигне обрат в неблагоприятната тенденция чрез редица мерки за опазване, включително изграждане на изкуствен остров (който може да служи като ключово място за размножаване), подобряване на защитата от наводнения и възстановяване на обходните канали, за да се увеличи циркулацията на водата.

Проектът включва създаване и възстановяване на приоритетни горски местообитания в Североизточна България (LIFE IASHAB) Приоритетните горски местообитания в Североизточна България, посочени в приложение 1 към Директивата на ЕС за местообитанията, са застрашени вследствие на разпространението на инвазивни и чуждоземни видове и поради нарастващия натиск от страна на селското стопанство. Целта на проекта по програмата LIFE е тези заплахи да бъдат отстранени чрез планиране на програма за ликвидиране на инвазивните чужди видове и за повторно създаване и възстановяване на местообитания, като също така се подпомогне актуализирането на националните политики в областта на горското стопанство чрез данни от мониторинг и анализ. В рамките на проекта ще бъдат осъществени и редица дейности, с които да се осигури обществена подкрепа за действията по опазване и да се насърчи прилагането на подобни действия в други региони.

Вторият проект включва възстановяване на популациите на белошипа ветрушка в източната част на Балканския полуостров (LIFE for Lesser Kestrel) .Проектът има за цел да се прекрати влошаването на състоянието на популациите на белошипа ветрушка в Гърция и България. Той ще се основава на предишни инициативи по програмата LIFE и ще подпомага дейностите на центъра за размножаване в плен в България, като сравнява ефективността на различните методи за освобождаване. Целта е да се увеличи броят на размножаващите се двойки, да се подпомогне повторното колонизиране на региона с белошипа ветрушка и посредством сателитна телеметрия да се установят връзките между колониите. Проектът също така е насочен към откриването и поддържането на нови колонии на тази граблива птица.

Нови два проекта за биоразнообразието ще се изпълняват по европрограмата LIFE
7773
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
С цел намиране на нови пазарни възможности в ЕС и по света за фермерите
ЕС популяризира висококачествени хранителни стоки със 132 милиона евро
Правителството прие програма за принос към целите на Стратегията „От фермата до трапезата" до 2030 г."
Одобрена е Националната програма за борба с болестите по животните за 2025-2027 г.
Събитията продължават до 39 ноември
Откриват празника на пчелните продукти в Плевен
ЕС инвестира над 380 милиона евро в 133 нови проекта в подкрепа на екологичния преход в Европа
Подпомагане
ЕС отпусна над 380 млн. евро за 133 екопроекта, три от тях са за България По програма LIFE
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини