От днес до 6 ноември фонд „Земеделие” отваря втори прием по de minimis за стопаните, отглеждащи крави, юници, биволи, овце-майки и кози-майки. Новите средства се превеждат по молба нат животновъди и браншови организации за предоставяне на възможност за финансиране на стопаните, които не са успели да кандидатстват по първия прием. Предвиденият допълнителен бюджет е 2 660 000 лв., а крайният срок за изплащане на помощта е 10 декември, съобщиха от фонда.
Недоволни полски фермери изсипват тор пред домовете на депутати
Допустими за тази помощ са фермери, подали валидно заявление за директни плащания по схемите за обвързано подпомагане за животни или по преходна национална помощ за овце-майки и кози-майки, обвързана с производството (ПНДЖ3) за Кампания 2020, които не са получили подпомагане на предходния прием по de minimis за животновъди.
Ставките за подпомагане са:
* до 40 лв. до 50-то животно, вкл. и до 20 лв. от 51-то животно за млечни крави под селекционен контрол;
* до 40 лв. до 50-то животно, вкл. и до 20 лв. от 51-то животно за млечни крави;
* до 20 лв. за млечни крави в планински райони;
* до 40 лв. до 50-то животно, вкл. и до 30 лв. от 51-то животно за месодайни крави и/или юници;
* до 110 лв. за месодайни крави под селекционен контрол;
* до 80 лв. за биволи;
* до 15 лв. до 200-то животно, вкл. и до 10 лв. от 201-то животно за овце-майки и/или кози-майки под селекционен контрол;
* до 10 лв. за овце майки и/или кози майки в планински райони;
* до 10 лв. за овце майки и/или кози майки, които не са под селекционен контрол;
Целта на извънредната помощ е да се подкрепят стопаните, които търпят загуби заради сушата и негативното влияние на пандемията от коронавирус (COVID-19). Общият размер на средствата по схемата de minimis, който един земеделски стопанин или предприятие може да получи е до левовата равностойност на 25 хил. евро за период от три последователни данъчни години.
От фонда припомнят, че през септември бяха изплатени близо 23 млн. лева в помощ на над 13 хил. животновъди.