Цената на руската пшеница в четвъртък се приближи към рекордното си ниво от февруари 2015 г. от 250 долара за тон FOB Новоросийск, съобщи електронното издание Elevatorist. Само за последните 2 месеца цената е скочила с 25%. Генералният директор на компанията „ПроЗерно” Владимир Петриченко дори прогнозира, че през настоящия селскостопански сезон, започнал на 1 юли, руската пшеница за износ може да поскъпне до 260 долара за тон, съобщи електронното издание FinMarket. „Може да се доберем и до 260 долара за тон. През декември или най-късно през януари смятам, че ще се стигне до турбулентност и колебания в ценовия диапазон 250-260 долара за тон FOB Черно море”, посочи Петриченко.
От компанията Refinitiv (бившият отдел за финанси и риск в „Ройтерс”, в който агенцията още държи дял от 45% ) обаче не пропускат да предупредят, че резкият ръст на цените на черноморската пшеница вече е довел до намаляване на конкурентоспособността ѝ на международния пазар.
Петриченко изтъкна също, че „масово се повишават цените на всички зърнени култури”. Според него специално при царевицата, която гони 3-годишен ценови максимум, ръстът се дължи на слабата реколта в САЩ, сушата в Бразилия и Аржентина и спадът на реколтата в Украйна. Само за седмица руската царевица поскъпна с 10 долара до 217 долара за тон FOB Черно море, докато през октомври миналата година тя струваше едва 167 долара за тон. „Тя ще продължи да тласка нагоре и цената на пшеницата”, убеден е генералният директор. Украинската царевица пък достигна максималното си ниво от сезон 2013-2014 г. – 215 долара за тон.
Макар и по-слабо, ценовата тенденция се поддържа и от фуражния ечемик, отбелязват от френската компания за пазарни анализи и прогнози Agritel.