Безводието в Североизточна и Южна България се оказа онзи неочакван за фермерите климатичен шок, чийто негативен обрат оказа пагубно въздействие върху икономическата стабилност на немалко стопанства. Заради слабата реколта при зърното, плодовете и зеленчуците и последвалия мощен срив в доходите тази година беше стопирана и инвестиционната активност в сектора.
За първи път от години пазарът на техника отчита между 31,5 процента спад в продажбите на трактори и 23 процента – при комбайните, като при някои от популярните марки като New Holland намалялото търсене е озадачаващо. Според актуалните данни на контролно техническата инспекция за регистрираната нова техника в периода от първи януари до 30 септември 2020 г. намаление има и при тракторите, и при комбайните. При телескопичните и челни товарачи спадът на пазара е 22,84 процента спрямо 2019 година.
Ако към 30 септември 2019 година новите трактори в страната са били 825, тази есен по същото време регистрираните машини са с около 300 машини по-малко, или 565. При комбайните намалението е от 152 на 117. При телескопичните и челни товарачи регистрираната за 9-те месеца на 2020 г. нова техника е 179, при 232 за същия период на 2019 г.
По отношение на пазарните си дялове въпреки спадовете водещите брандове, между които John Deere, JCB, Kubota, Rostselmash ,запазват или с малко отстъпват от предишните си позиции. Прави впечатление, че машините с марка CASE са регистрирали повече трактори и комбайни спрямо същия период на миналата година и отчитат реален ръст в продажбите.
Данните безспорно доказват, че липсата на свободни пари масово е отказала фермерите от покупка на нова техника през тази година. Въпреки че бизнесът продължава да изпитва огромна потребност от модернизация. Проблемът е обсъждан с браншовите организации. Въпросът е дали през 2021 година министерството на земеделието ще прокара адекватни политики, за да стимулират инвестиционната активност в този критичен за земеделските стопани период, какъвто се очертава през следващите две години.
След 2012 г. инвестициите в земеделска земя догонват тези в техника
Пред Синор.бг неотдавна изпълнителният директор на фонд „Земеделие” Васил Грудев обясни, че по Програмата за развитие на селските райони през 2021 г., която ще бъде преходна за прилагане на бъдещата ОСП, подпомагането ще бъде аналогично на досега отпусканите средства. Със сигурност администрацията ще заложи бюджети за частните инвестиционни мерки, но на този етап от министерстерството на земеделието все още не дават информация за бъдещите им планове.
Екатерина Стоилова