Вчера цените на пшеницата на борсата в Чикаго се изкачиха до най-високите стойности от 30 юни 2015 г. насам. Драстичното поскъпване на пшеницата на най-голямата зърнена борса в света е провокирано от нарастващия дефицит от влага в обширните територии на пшеничния пояс в САЩ, на фона на подобните проблеми в Русия и Аржентина. Анализаторите коментират, че за масираните покупки на фючърсните контракти допринесоха и оперативните данни за увеличение на показателите на седмичния износ на хлебно и фуражно зърно от Щатите. Седмичното ниво на износа на пшеница от САЩ нарасна с 37%, до 647 хил. тона, а от началото на сезона - до 8,79 млн. т, което е с 4% по-високо от съответния период на 2019 г. Освен това в търговските среди напоследък усилено се говори, че Министерството на земеделието на САЩ (USDA) вероятно ще намали прогнозата си за световните наличности от пшеница в октомврийския си доклад за състоянието на глобалния зърнен баланс.
Тази сутрин електронната търговия в Чикаго се води на равнище $224-225/т за декемврийския контракт мека червена зимна пшеница, поскъпване с 14-15 долара в рамките само на 5 дни и с 40 долара над нивото от 8 октомври 2019 г.
Ценовата експлозия в САЩ изкара от равновесие и европейските пазари. След краткотрайното понижение и котировките на мелничарската пшеница на борсата в Париж започнаха отново да се катерят нагоре и вчера преодоляха психологическия праг от 200 евро за тон за доставка през м. декември. Днес борсата отвори на равнище EUR201,50 за тон, в сравнение с EUR197/т на 30.09.20 г. и EUR178/т – 08.10.19 г.
В момента сред търговците преобладават нагласи в полза на продължаване на възходящия тренд. Експертите отбелязват, че „възходящият” вариант се подкрепя преди всичко от активната позиция на купувачите, на фона на „обезпокояващия дефицит от влага в Русия и Аржентина. Активният износ на пшеница от основните страни производители потвърждава готовността на вносителите да плащат високи цени, за да избегнат рисковете и да закупят необходимите обеми.”
Сред европейските търговци обаче се чуват мнения, че „надкупеният пазар и високите цени (ЕUR 205/т FOB Руан ) плашат потенциалните купувачи на западноевропейското хлебно зърно и ги насочват към черноморския регион.
Междувременно по данни на „Русагротранс” през септември Русия натовари за износ рекордните 5,3 милиона тона пшеница, ”и търсенето остава много високо поради ограничените продажби от европейските производители и високите цени на пшеницата в САЩ”. Според търговски източници средната цена на руската мелничарска пшеница 12,5% протеин понастоящем се движи около $240-242/т FOB.
Игор Валентович