Начало » Новини » Страната

Грудев призова за активизиране на бизнеса в селата

Подход ВОМР
Синор.БГ / 08.10.2020 г.
Грудев призова за активизиране на бизнеса в селата

sinor

Към момента се разпределят 180 млн. лв. по подхода ВОМР в подкрепа на местното развитие за устойчива пазарна конкурентоспособност в малките населени места. Това съобщи изпълнителният директор на фонд „Земеделие” Васил Грудев по време на Международна конференция по прилагането на подхода ВОМР, която се провежда в курорта „Албена”. Средствата са от бюджета на подмярка 19.2 „Прилагане на операции в рамките на стратегии за водено от общностите местно развитие” от ПРСР 2014-2020 г., където кандидатстват Местните инициативни групи (МИГ).

До момента по тази подмярка са постъпили 373 процедури с подедани 1 800 проектни предложения.  Разпределението на процедурите по подмерки е следното - 89 процедури по подмярка 7.2; 86 процедури по подмярка 4.1 и 4.1.2; 59 процедури по подмярка 4.2; 64 процедури по подмярка 6.4.1; 33 процедури дизайнерски мерки на МИГ и 42 процедури по други мерки  и подмерки (7.5, 8.6 и други).

От постъпилите 373 процедури 234 са с приключени и имат подписани тристранни договори. Останалите 139 процедури са в процес на обработка, е пояснил изпълнителният директор.

Грудев призова участниците във форума да бъдат по-активни и инициативни в предложенията, които предстои да изпратят до ЕК във връзка с подхода ВОМР за следващия програмен период. Той изтъкна, че политиката за подкрепа на иновациите и дигитализацията в селските райони на ЕС ще бъде приоритет.

Подходът ВОМР има за цел да популяризира местната икономика и култура. Той се явява най-силният инструмент, чрез който малките населени места могат да се развиват и да се модернизират. Предоставя се правото на местната общност сама да избере пътя, по който ще се развива нейният район, кои да бъдат приоритетите и накъде да бъдат насочени инвестициите, каза още изпълнителният директор на ДФЗ- РА.

В конференцията участват представители от ЕК,  представители на Европейската селска мрежа, на Европейската ЛИДЕР асоциация, Управляващия орган на ПРСР 2014-2020, ДФ „Земеделие“, както и представителите от Местните инициативни групи от територията на България и Местните инициативни рибарски групи и др.

Грудев призова за активизиране на бизнеса в селата
7647
 

Последни материали
Виж
Слаб интерес
Само един проект за популяризиране на пчелния мед е подаден през 2025 г.
Бобови, зърнени, кръстоцветни
Сидерати за обогатяване на почвата в лозята
Евростат
Близо 12% от работещите у нас са в риск от бедност
FAO: Деградацията на земята намалява добивите и застрашава милиарди хора
Проектобюджет 2026 г.
При предсрочно връщане на работа парите за майчинство се вдигат от 390 лева на 675 лв.
Персоналът се топи от 65 на 60
Съкращават хора от Службата за съвети в земеделието, за да работят в МЗХ
Свързани материали
Виж
Форум, организиран от МТСП
Търговски вериги търсят българи от Германия, готови да се завърнат в Родината
Среща с емигранти и студенти
Гуцанов в Ню Йорк: За 24 часа 420 българи поискаха да се върнат в Родината
МИГ-Троян, Априлци, Угърчин
На 17 май Троян кани на празника на пъстрата трапеза и шевицата
За земделски стопани
Предстои курс по „Фумигация и обеззаразяване срещу вредители“
Министерството на земеделието на САЩ прекратява достъпа на незаконни емигранти до купони за храна
Предстоящо
На 8 и 9 април ще се проведе втората конференция по Пакта за селските райони
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини