Държавите от ЕС се приканват да засилят мерките за наблюдение и биосигурност на птицефермите, за да се предпазят от възможни нови огнища на птичи грип тази година. Това предупреждение идва след появата през последните няколко месеца на огнища на високопатогенна инфлуенца по птиците (HPAI) сред диви и домашни птици в Западна Русия и Казахстан. Този регион е известен есенен миграционен път за диви водни птици, насочени към Европа, предупреждават от Европейската агенция за безопасност на храните EFSA.
Северна и Източна Европа вероятно ще бъдат най-уязвими от нови огнища, като се има предвид миналият опит. Когато HPAI е открит в същия район на Русия през лятото на 2005 и 2016 г., в Северна и Източна Европа последваха епидемии. Ако моделът се повтори тази година, HPAI се очаква да пристигне в същите райони на Европа през есента или зимата. Възможно е и последващо разпространение в страни от Южна и Западна Европа, съобщават европейски сайтове.
Сигналът е включен в последната актуализация за инфлуенцата по птиците в Европа и извън нея. В нов доклад - който се съставя от EFSA, Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията (ECDC) и референтната лаборатория на Европейския съюз за инфлуенца по птиците - обхваща периода от май до август 2020.
Докладът препоръчва на държавите от ЕС в съответствие със законодателството на ЕС за намаляване на риска и системи за ранно откриване на HPAI:
Вземете мерки за незабавно откриване на предполагаеми случаи на HPAI и увеличете мерките за биосигурност в птицефермите.
Предупреждавайте ветеринарните органи и органите по здравеопазване на дивите животни за вероятния риск от въвеждане на HPAI и ги приканвайте да извършват наблюдение и своевременно тестване на мъртви или болни диви птици.
Разпространението на вируса вероятно ще бъде предизвикано от внезапно и трайно понижаване на температурите в централна Русия и Казахстан. Няколко проучвания показват, че студените метеорологични условия са довели до бързото разширяване на вируса HPAI на запад от заразени мигриращи птици по време на вълните 2005-2006 и 2016-2017.
Рискът от предаване на вируси на птичи грип на широката общественост в Европа остава много нисък. За да се сведе до минимум рискът от предаване на хората, хората се съветват да не докосват мъртвите птици, без да носят подходящи лични предпазни средства.