Начало » Новини » Страната
19.09.2020 г.

Поскъпването на черноморската пшеница заплашва конкурентоспособността

Закупуването на пшеница от Полша на търга в Египет е показателно
Поскъпването на черноморската пшеница заплашва конкурентоспособността

През последната седмица цените на пшеницата от Черноморския регион отчетоха значителен ръст от 10 долара за тон FOB, достигайки максималното си ниво от началото на селскостопанския сезон 2020-2021 г., става ясно от данни на компанията Refinitiv (бившият отдел за финанси и прогнози в „Ройтерс”), цитирани от електронното издание AgroPortal. Устойчивото външно търсене, недостатъчното предлагане и стремителното повишаване на изкупните цени провокират и продължаващия ръст на котировките.

„През тази седмица се проведоха няколко големи търга, включително в Турция и Египет, като резултатите от тях задават насоката на пазара за месеци напред”, коментират анализатори.

Полска пшеница бе закупена на търг в Египет за пръв път от близо 5 години

Вече договорените големи продажби на пшеница от Черноморския регион са в центъра на вниманието на обслужващите ги търговци, а вследствие на това няколко руски и украински компании действат активно. Офертите на останалите на пазара продавачи пък достигат 230-234 долара за тон. Нуждата да изпълнят вече сключените договори принуждава износителите да плащат скъпо, тъй като предлагането на пшеница е ограничено. При спешни доставки или за големи количества пшеница цената ѝ достигна връх от 217-218 долара за тон CPT-Одеса. Обезценяването на гривнята също стимулира ръста на цените в украинска валута, като те се повишиха до рекордните 220-222 долара за тон.

„Стремителното повишаване на цените на черноморската пшеница вече предизвиква опасения за намаляване на нейната конкурентоспособност на световните пазари в сравнение с европейското зърно. За пръв път на търг от 2015 г. насам Египет закупи партида пшеница от Полша”, припомнят анализаторите.

Поскъпването на черноморската пшеница заплашва конкурентоспособността
9529
 

Последни материали
Виж
Оторизирани са над 8 млн. лева
142 061 био пчелни семейства са заявени за подпомагане от 763 кандидати през 2024 г.
Почти 15 000 дка гори са опожарени върхово
Горските пожари през 2024 г. са засегнали площ от 170 000 дка в страната
ОИСР успешно приключи прегледа на политиките в българското земеделие
Очертаващият се недостиг от новата реколта в Украйна подкрепя цените
Германия разшири с над 2 на сто засетите площи с есенна рапица
Промени в последния момент
Отпада изискването да се заявяват правни основания за поливни площи
В агенцията за градушки те са 22%
482-ма пенсионери работят в администрациите към МЗХ
Свързани материали
Виж
Южнокорейски мелници закупиха около 50 000 тона американско зърно
Българската хлебна пшеница пак не успя да спечели търга в Йордания
Магнело ЕК – сигурна защита за здрава пшеница
Тунис също проведе успешна процедура за внос при спад на цените
И родната хлебна пшеница е сред вероятните победители на търга в Алжир
Отново е закупено половината планирано количество при слаб спад в цената
Българската пшеница този път не успя да спечели търга в Йордания
И през настоящия селскостопански сезон подобно на миналия
Египет повиши изкупните цени за пшеницата от местните фермери
ЕС спира безмитният украински внос
Ново рязко поевтиняване на пшеницата в Европа
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини