Сатирикът Джоузеф Хелър едва ли е мислел, че в малка България написаният преди 80 години негов роман „Параграф 22” остава толкова актуален. Особено по отношение на комуникацията „фермер – чиновник”, в чиито хаотични административни процедури хората така са оплетени, че за бизнеса не остава друга алтернатива, освен напълно да скъсат взаимоотношенията си с държавните институции.
Поредната история се случва напук на искреното ни желание да напишем нещо положително и да докажем, че българският чиновник все пак има добро отношение към земеделците и иска да им помогне. Поводът е едно от последните решения на управителния съвет на фонд „Земеделие” да отпусне помощ по de minimis за фермерите, пострадали от катастрофалните пожари в Хасковско само преди месец.
Въпреки че огнището на пожара е тръгнал от землището на ямболското село Лесово, което се намира точно до южната ни граница с Турция, странното е, че фермерите от това село са изключени от заповедта за тази помощ. И това се разбира едва когато те отиват в офисите на фонда, за да подадат заявленията си за подпомагане.
„Според отговора от пресцентъра на фонд „Земеделие” причината е в решението на управителния съвет, където изрично е записано, че помощта ще се дава само за земеделски производители от Хасковска област. А според географското разпределение село Лесово е в Ямболско”, просочи за Синор.бг фермерът Борислав Петков.
Дали изключването на ямболското село е станало по невнимание или поради незнание, тепърва ще научим от министерството на земеделието, към което зададохме съответните въпроси.
Факт е обаче, че срокът за прием на заявления изтича на 21 септември и ако дотогава осемте фермера в Лесово не могат да кандидатстват за помощта, насочена към всички пострадали от стихийното бедствие, това означава, че принципите за равнопоставеност отиват на кино. Само защото някой не е знаел, че огнището на пожарите е в Ямболско, а не в Хасковско. Поне да се бяха информирали от пожарните служби, които издават съответните документи за опожарените площи. А някои от засегнатите стопани в областта имат по 200 декара напълнио опожарени пасища, от които няма да получат нищо за отглежданите от тях животни. Да не говорим за останалите щети.
Екатерина Стоилова