Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
02.09.2020 г.

Не подценявайте крушовата дървеница!

За овощарите
Не подценявайте крушовата дървеница!

sinor

В края на лятото и началото на есента вниманието на стопаните на овощни градини се насочва към грижата за прибирането и опазването на плодовете, но трябва да знаят, че още има активни неприятели. Срещу тях след плодобера са необходими съответните мерки. Един от тези неприятели е крушовата дървеница. Специалистите я определят като вида Stephanitis pyri от семейство „Листни дървеници” (Tingitidae).

Това насекомо има две до три поколения годишно в зависимост от климатичните и хранителните условия. Презимува като възрастно под окапалите листа. Най-често дървениците могат да бъдат намерени около основата на стъблото и под старата напукана кора.

Възрастното има плоско и широко тяло с гребеновидна издатина от горната страна. Дължината му е около 4 – 5 мм. Антените са с пет членчета и наподобяват топлийка. Предните крила са ципести, замрежени и се отличават с четири кафяви петна. Ларвата прилича на възрастното, но е белезникава и няма крила. 

През втората половина на пролетта дървениците пропълзяват към дървесната корона където се хранят, смучейки сок от младите листа. При влошена метеорологична обстановка (застудяване и валежи) насекомите могат да се върнат в местата за зимуване.

Оплодените женски снасят яйца от долната страна на листната петура. Яйцата са положени най-често групово около листните жилки. При това е характерен наклонът им спрямо листната тъкан. Мястото, където са разположени яйцата, е покрито с лепкава маса, втвърдяваща се на въздуха. Една развита женска може да снесе над 300 – 350 яйца.

Ларвите на дървеницата се излюпват след около три седмици. Заедно с възрастните те вредят, смучейки сок от долната страна на листата. При по-голям брой на дървениците листната тъкан просветлява от многобройните убождания. Долната повърхност е замърсена от извержения и съблечени ларвни кожички. Поради изтощаване на нападнатите дървета плодовете остават дребни и с влошени качества.

Развитието на ларвите продължава 22 – 23 дни. Възрастните от новото поколение се появяват в началото на юни. Една женска от това поколение може да снесе до 180 яйца. Ларвите се появяват през юли, а възрастните – през август. Храненето може да продължи до късно през есента. При застудяване насекомите временно се укриват в местата за зимуване.

При благоприятни през есента условия може да се развие и трето поколение. Женска от него може да снесе до 200 яйца. То не завършва жизнения цикъл през годината, поради което е считано от специалистите като частично.

Ограничаването на плътността на дървениците и щетите от тяхната жизнена дейност зависят от цялостната растителнозащитна схема. Обследването през втората половина на лятото и началото на есента може да даде представа за нанесени от Steophanitis pyri щети.

Еснното заораване на листата при обработката на почвата влошава условията за презимуване на дървениците. За това допринася и есенното почистване и унищожаване на старата напукана и отделяща се кора, под която се крият вредителите. През вегетацията пръскането с инсектициди, съобразено с развитието на културните растения и съответно на вредителя, също допринася за опазване на овощните дървета. Желателно е изборът на инсектицид от регистрите на БАБХ да стане по съвет на специалист по растителна защита.

Доц. д-р Антоний Стоев, ИПАЗР „Никола Пушкаров“ - София

Не подценявайте крушовата дървеница!
12183
 

Последни материали
Виж
Зам.-министър Янчев: Стопаните подават активно заявления по интервенцията за управление на риска
Значителна част от средствата за храмовете по ПРСР 2014-2020 г. остава да бъдат разплатени
72,5 млн. евро по Стратегическия план може да инвестира Българската православна църква в реставрация на храмове
Промени в постановлението за тарифите, събирани от ИАРА
Драстично поскъпват риболовните билети от 2025 г.
Срещи с бранша
На 4 април в МЗХ ще се проведе финална среща по „влажните зони“
Информационна кампания
В Търговищко са възстановени два тръбопровода за напояване
Както в количествено, така и в стойностно изражение
Износът на лешници от Грузия нарасна от началото на сезона
Свързани материали
Виж
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини