Турските млекопроизводители преминават през тежък период, тъй като фиксираната цена за литър, ипределена от Националния съвет по млякото, и повишаването на производствеите разходи заради обезценяването на местната валута изяждат печалбите им, се посочва в изявление на председателя на Съюза на селскостопанските камари на Турция Шемшъ Байрактар, цитирано от електронното издание Duvar.
През ноември 2019 г. продажната цена на производител за литър сурово мляко бяха определени на 2,30 турски лири и ще останат на това ниво до края на 2020 г. Според Байрактар обаче заради поскъпналото сено, царевичен фураж и люцерна вследствие на инфлацията и слабата лира минималната фиксирана цена трябва да е поне 2,80 лири за литър. Докато средната цена в Европейския съюз за 100 литра сурово мляко е около 32,5 евро, в Турция тя е едва 27,24 евро, а това е най-ниската цена в Европа след Латвия и Литва, изтъкна той.
Тъй като инфлацията в Турция остава висока, а лирата продължава да се обезценява, пазарните цени на основни стоки в страната се повишиха рязко, а това спъва покупките на потребителите, докато производителите се борят с нарасналите производствени разходи. Ако проблемът с ценообразуването на бъде решен, това ще създаде сериозни проблеми за турския млечен сектор, категоричен е председателят на съюза на селскостопанските камари. „Ако не се намери решение на проблема, производителите ще бъдат принудени да прекратят производството и да изпратят животните за клане”, предупреждава Байрактар.