Кафявото гниене е добре познато заболяване, причинено от гъбичката Monilinia fructigena, което засяга костилковите и семкови овощни култури и във фаза на цъфтеж, и при наедряване на плода. Първите признаци се появяват през пролетта, като инфекцията засяга листа, дръжки, съцветия и завръзи, изглеждащи като “опожарени” от огън. За разлика от измръзването сухите цветове и листа не опадат, а остават на клоните.
Справянето с болестта е доста сложно и даже съвременните препарати Хорус, Скор, Строби и др.) не винаги помагат. Степента на заразяване зависи от интензивността на спорообразуване. Определя се от метеорологичните условия (влажност над 90% и температура 13-15 градуса), които повишават активността на гъбата.
Още при първите признаци на заболяване е необходимо да се отрежат засъхващите върхове, като се отнемат 10-15 см здрава дървесина. После от засъхващите клонки ще избият млади и дървото ще започне да се възстановява. През лятото гниенето обхваща и плодовете, като най-напред петната са малки, но постепенно се разрастват. Болестта се развива по време на целия вегетационен период.
Тази година втората вълна на кафявото гниене е друга – за 3-7 дни короната на дърветата изсъхва и от нея започва да изтича смола. По-различното е и това, че са засегнати по-устойчиви доскоро култури – вишни и праскови. В много градини изсъхват над 10 годишни дървета, които не са давали признаци на заболяване.
За предпазване на овощните култури от това сериозно заболяване е необходимо веднага след прибиране на реколтата или 15-30 дни преди това да се пръска с 1%-ен бордолезов рзтвор или с негов заместител. След това се третира с препарати с широк спектър на действие: Куадрис, Кабрио топ, Строби, а след захладняване се използва Хорус.
Засъхващите върхове не могат да се спасят и единственото решение е да се отстраняват и изгарят. Срезовете се дезинфекцират с железен сулфат, а след изсъхване се замазват с вар или овощарска замазка. Смолата се отстранява от клоните, а клоните се промиват с железен сулфат.
Здравите дървета са трудно податливи на заболявания, както и на поражения на плодовете им от вредители. През пролетта кафявото гниене прониква в клоните чрез цветовете, а през лятото – от клоните, през дръжките в раните на плодовете, оставени от различни вредители (плодови мухи, плодови оси, хоботници и др.). Може да се използва Конфидор, както и други инсектициди, които значително ще намалят риска от загуба на реколтата и дърветата.
Благоприятните условия за развитие на патогена съдействат за неговото ускорено развитие и разпространение, но не очаквайте при промяната им да се отслаби хватката. Може да помогне само пръскането с подходящи препарати и навременно почистването на засегнатите части.