Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
04.03.2020 г.

Ранни грижи за предотвратяване на фитофтората по доматите

Практика
Ранни грижи за предотвратяване на фитофтората по доматите

sinor

Производителите на домати знаят какви сериозни щети нанася и колко трудно е да се победи фитофтората, наричана още кафяво гниене по растенията. Болестта се дължи на гъбична инфекция и е в състояние за сезон да унищожи до 70% от реколтата. Едва ли съществува участък, където са отглеждани култури от семейство "Картофови" без наличие на кафяво гниене или други гъбични патогени. Доколкото гъбите, предизвикващи заболяването, са много жизнени, на практика извеждането им от даден участък се оказва почти невъзможно.

Още с настъпването на благоприятни условия за развитието им, те със завидна скорост разгръщат патогенната си дейност.

Ако отстраняването на патогенните гъбички и да е невъзможно на 100%, то минимализирането им безусловно е възможно и необходимо. Борбата с фитофтората може да започне още след прибиране на реколтата и есенната есенната обработка на почвата.

Ранната пролетна обработка трябва да се осъществи възможно най-бързо, когато би могло да се използват и по-силни препарати.

При засаждането на домати, картофи, пипер или патладжан, които са податливи на кафяво гниене, почвата задължително се третира профилактично с 0,5-1%-ен разтвор на меден сулфат.

При наличие на ниска степен на заболяване от предходната година дозите могат да се завишат на 1-3%. Няколко дни след това почвата трябва да се обработи механично и след това се третира с безопасни средства на дълбочина 5-10 см – Байкал ЕМ-1, Фитоспорин, Триходермин и др. Тези препарати потискат развитието на фитопатогените и оздравяват почвата.

Повторна обработка е наложителна, защото при третирането с високи дози медсъдържащи препарати се унищожават не само патогените, но и полезните микроорганизми.

След провеждането на двуфазно обработване на почвата е желателно да се изчакат 30-на дни и тогава да се засаждат доматите.

При висока степен на заразяване на даден участък с фитофтора почвата може да се третира и с концентрация на меден сулфат 3-5%, но една година след това не трябва да се засажда нищо, а ползването на високи дози може да се прави само един път на 5 години, защото се натрупват прекомерни количества мед в почвата.

Медсъдържащите препарати са най-ефикасни за профилактика и лечение на фитофтората, но трябва да се сменят, защото възбудителите на болестта много бързо привикват с тях.

Засаждането на домати след домати или други култури от сем. Картофови е сериозна грешка и е желателно да се избягва, освен когато е неизбежно, защото заразата може да се удвои.

Профилактика срещу фитофтората трябва да се прави ежегодно, защото борбата с нея е много сложна, но при отсъствие на навременни мерки мащабите на заразяване могат да бъдат плачевни.

Ранни грижи за предотвратяване на фитофтората по доматите
40650
 

Последни материали
Виж
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Сривът в агросектора през 2024 г. надхвърля 1,1 милиарда лева
Както на месечна, така и на годишна база
Преработката на маслодайни култури в ЕС се стабилизира през ноември
Свързани материали
Виж
На кое решение може да разчитаме?
Фузариозата по пшеницата може да доведе до над 30 % загуба на добив и високо ниво на микотоксини в зърното
Парламентарен контрол
Продължава вносът на семена от Индия с опасна болест по доматите
Еталон в борбата с ранно кафяво гниене
Сигнум® е SDHI фунгицидът за овощни култури от БАСФ
Грижи през есента
Какво можем да направим сега срещу късното кафяво гниене
Важно за фермерите!
Внимание – втора вълна на кафяво гниене застрашава овошките!
В България не е установена зараза от вируса на кафяво набраздяване по плодовете на доматите (ToBRFV)
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини