На днешното си заседание Министерският съвет реши да опрости държавните такси за обучение на студентите-първокурсници, приети през учебната 2020/2021 година, които работят в професионални направления и защитени специалности с очакван най-висок бъдещ недостиг на пазара на труда, съобщиха от пресцентъра на МС.
В списъка със застрашените специалности има и шест професии, упражнявани в селското стопанство и хранителната индустрия, което е сериозно насърчение за младите хора, избрали тези специалности.
Кабинетът е изчислил, че списъкът на професионални направления и защитени специалности ще обхване 4 476 студенти в първи курс на предстоящата академична година, като от тях 3 883 са студенти с редовно обучение и 593 - със задочна форма на обучение.
В областта на селското стопанство и хранителната индустрия преференцията ще засегне студентите, които учат „Хранителни технологии” в производството и преработка на мляко и млечни продукти; технолози, които се обучават в производството на месо, месни продукти и риба; в областта на животновъдството студенти в специалността „Говедовъдство”; полевъди, които се обучават в областта на „Растениевъдството”; техници животновъди в направление „Пчеларство и бубарство” и техници-растениевъди в сектор „Трайни насаждения”.
Какви заплати да очакват в агросектора сегашните студенти
Политиката на държавата е насочена към ограничаване разрастването на неефективните професионални направления и специалности и стимулиране на виеше образование, което да отговори на изискванията и потребностите на реалната икономика и пазара на труда. Освобождаването от заплащане на такси за обучение ще допринесе за това да бъдат подготвени висококвалифицирани специалисти за целите на икономическото и общественото развитие на страната, се посочва още в мотивите за днешното решение на кабинета.