Начало » Пазари » Зърно

Рекордни добиви от пшеница в Турция на фона на слабата реколта в ЕС

Според последната прогноза на министерството на земеделието на САЩ
Синор.БГ / 14.06.2020 г.
Рекордни добиви от пшеница в Турция на фона на слабата реколта в ЕС

В края на миналата седмица министерството на земеделието на САЩ (USDA) публикува актуализираната си прогноза за състоянието на световния зърнен баланс през 2020/21 г. Перспективата за производството на пшеница в Европейския съюз (с Великобритания) отново е влошена. Този път прогнозната летва е свалена  с 2 млн. т. в сравнение с данните от май – до 141,0 млн. т., а това е с 13,8 млн. т. или 9% по-малко спрямо резултата от текущия сезон и с около 6% под средния петгодишен показател. Оценката за средния  добив от пшеница в ЕС през 2020/21 г. е сведена до 5,58 тона от хектар, с 6% под миналогодишното равнище. Трябва да отбележим, че практически всички големи държавни и частни аналитични компании и организации все още в своите отчетни и прогнозни данни за ЕС включват и Великобритания, а там положението с реколтата от пшеница се очертава да бъде най-зле – само 10 млн. т., с близо 40 на сто или 6,2 млн. т. по-малко в сравнение с текущата 2019/20 маркетингова година и с 33 на сто под средното петгодишно равнище (15 млн. т.).  Британските експерти коментират, че това е най-слабата реколта от 1981 година насам. Причините са в климатичния фактор – поройните дъждове и наводнения през есента, последвани от силна суша.

Най-добра  илюстрация  за влиянието на неблагоприятните агрометеорологични условия в Европа дават спътниковите данни за периода 1-31 май 2020 година, на базата на които се изчислява и процента на „средна сезонна зеленина”, характеризиращ вегетационното развитие на растенията за определен период. От  представената европейска карта се вижда, че положението  освен във Великобритания е много сериозно и в Румъния и в Молдова. USDA вече  изчислява реколтата от пшеница в Румъния на 7,4 млн. т., което е с 1,1 млн. т. по-малко  спрямо майските данни и с 1,2 млн. т. (14 %)  под миналогодишното равнище.

По-слабата  европейска реколта предполага и значим спад в експортния потенциал на ЕС. В новата редакция на баланса перспективата за износ на пшеница от ЕС през 2020/21 г. е влошена до 28,0 млн.т, с  8,5 млн.т по-малко спрямо резултата, очакван за текущия сезон (36,5млн.т).

 Ситуацията в Турция контрастира с песимистичната европейска прогноза. Според Службата за външните пазари към министерството на земеделието на САЩ (FAS USD)  условията  в южната ни съседка са били много благоприятни за новата житна реколта и производството на пшеница там вече се оценява на 19,5 млн. т., с 1млн. т. над майската прогноза и миналогодишния резултат. Средният добив от пшеница от хектар през 2020/21 г. ще възлезе на 2,69 тона, което е около рекордните стойности (2,64 т./ха – 2019/20 г. и 2,50 т./ха – 2018/19 г.).

Игор Валентович

Рекордни добиви от пшеница в Турция на фона на слабата реколта в ЕС
13479
 

Последни материали
Виж
ДФЗ
Вече са подписани 2 693 договора за 153,3 млн. лв. с млади, нови и малки фермери
Европарламент
На 3 февруари ще представят актуален доклад на Евробарометър
От края на януари
Нови случаи на АЧС при глигани тревожат свиневъдите в страната
Предстоящо
Първи за годината дебати по промените в бюджета на ЕС за 2028–2034 г.
Актуално
Средните ренти в Добричко за 2026 г.: от 23 до 33 евро на декар
В рамките на година
НСИ започва 101-вото изследване на домакинските бюджети с нова методология
Свързани материали
Виж
Жандармеристи забелязали при обход липсата на контролни горски марки
Разкриха 3 случая на незаконно добита дървесина в червенобрежко село
Заради топлоцентралите
Серните емисии над България в норма: ЕК прекрати дело от 2009 г.
Агрометеорологична прогноза за периода 30 януари – 5 февруари 2026 година
Застудяването ще върне покоя у есенниците, снегът ще им осигури защита
85% са замърсени
Тревожен доклад: Ябълките в Европа са пълни с пестицидни коктейли
Оризът Индика е най-засегнат от нискобюджетния внос, рискът се разширява
Производството на ориз в ЕС е под натиск от евтин внос
Copa и Cogeca приветстват сключването на споразумението за свободна търговия между ЕС и Индия
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини