Съд в холандския град Арнем призна за виновни компаниите Chickfriend и Chickclean за наличието на фипронил в яйца в 8 държави-членки на Европейския съюз, предизвикало силен скандал и довело до изтегляне на продукция от пазара и умъртвяване на милиони домашни птици през 2017 г., съобщи електронното издание FarmingUK. Двете компании са предлагали съдържащия фипронил инсектицид Dega-16 на фермери за обезпаразитяване на кокошки-носачки с пълното съзнание, че в него има вещество, забранено за употреба при домашни животни и птици. Щетите, нанесени на птицевъдите, са „вследствие от използвания от Chickfriend и Chickclean фипронил”, категорични са от съда. Двете компании „не са изпълнили ангажимента си към птицевъдите за борба с въшките и са виновни. Собствениците на компаниите за обезпаразитяване са знаели, че пестицидът Dega-16 съдържа фипронил и че използването на този биоцид за изтребване на въшките е забранено”, се посочва в съобщението на правната институция.
От холандската асоциация на производителите на яйца Ovoned оцениха загубите на бранша от скандала с фипронила на доста над 60 млн. евро, а 120 птицеферми заведоха дела за обезщетения срещу Chickfriend и Chickclean заради това, че са представили предлаганите от тях дезинфектанти като натурални. Последиците от измамата бяха толкова значими, че година след първите открити случаи на наличие на фипронил в яйцата химикалът бе установен отново в 3 холандски птицеферми. От съда посочиха, че уточняването на размера на обезщетенията за всяка птицеферма предстои.
Скандалът през 2017 г. доведе до официално разследване в Холандия, тъй като в големи дози фипронилът е опасен за човешкото здраве. През 2018 г. бе публикуван доклад, съдържащ сериозни критики към компаниите, произвеждащи яйца, и към държавните институции заради несериозно отношение по въпроса с безопасността на храните и по-конкретно към недостатъчните усилия по въпроса, положени от служителите на Холандската агенция за безопасност на храните и потребителските стоки, на министерството на здравеопазването и на министерството на селското стопанство. Установено бе, че компаниите във веригата за производство на яйца не изпълняват законово вменените им задължения. Според заключенията в документа правителството и политиците имат слаба представа за собствената си роля в областта на безопасността на храните и се задействат само при поява на инцидент или криза.
„Икономическите и финансовите интереси не бива да бъдат поставяни пред безопасността на храните. Тя трябва да има приоритет както в компаниите от веригата за производство на яйца, така и в агенцията за безопасност на храните и отговорните министерства. Яйчният сектор страда от години от проблема с въшките и внезапно се открива средство за борба – в самия сектор трябва да се чуе предупредителният звън. Освен това отне прекалено много време, за да се задейства системата, след като се появиха съобщенията, и несигурността за рисковете за общественото здраве продължи твърде дълго. Това говори за организацията на нашата система. Безопасността на храните трябва да е добре подсигурена, а възможностите на всички участници по веригата да ограничат рисковете за появата на подобни инциденти са неизброими”, категоричен бе бившият холандски министър на правосъдието Вини Соргдрагер, председател на комисията, разследваща скандала.