В края на настоящия селскостопански сезон и през следващия, започащ на 1 юли, в Европейския съюз се очаква недостиг на рапица въпреки спада в търсенето на биогорива през периода на разпространение на коронавируса, обявиха през миналата седмица от френската компания за пазарни анализи и прогнози Strategie Grains, цитирани от електронното издание IDK. Причината е в съблазнителния марж на печалбата при преработката на маслодайната култура и относително слабото производство, което се очертава едва да се отлепи от достигнатото 13-годишно дъно през настоящия сезон.
От компанията понижиха прогнозата си за реколтата от рапица в ЕС (включително Великобритания) през тази година до 17,02 млн. тона от очакваните преди месец 17,59 млн. тона. Ако предвижданията на експертите на Strategie Grains се оправдаят, производството през следващия сезон ще надхвърли прибраните през настоящия 16,9 млн. тона само с 0,7%.
Дори резкият спад в търсенето на рапично масло за производството на биогорива се оказва недостатъчно, за да компенсира слабия ръст на реколтата и очакваното свиване на вноса на рапица, изтъкват от компанията. „Очаква се търсенето на рапично масло в ЕС да се възстановява постепенно, започвайки от есента, когато ще се възстанови търсенето на биогориво в транспортния сектор. Това трябва да доведе до намаляване на запасите от рапично масло в ЕС, тъй като преработката на рапица (за която прогнозата също е занижена) е недостатъчна за задоволяване на вътрешните потребности от растителното масло”, коментират експертите, изготвили доклада. Те очакват и свиване на преработката през настоящото тримесечие заради намалялото търсене на растителни масла за производството на биогорива, от които има предостатъчни запаси в ЕС.
От компанията прогнозират, че цената на рапицата ще се повиши в известна степен преди прибирането на реколтата в Канада и Австралия, но оценките за относително високо ниво на запасите в Канада в края на юни 2021 г. говорят, че рапицата едва ли ще поскъпне значително в ЕС през зимата. Ако през тази година не се появят сериозни проблеми с времето, които да се отразят на реколтата от маслодайни култури, цените в ЕС няма да се повишат до нивото си от миналата зима, се посочва в доклада.