От 1979 г. началото на пролетта в Западна Европа не е било толкова сухо въпреки достатъчните количества валежи през зимата, се посочва в доклада за април на анализаторите на Европейската агенция за наблюдение на селскостопанските ресурси (MARS), цитиран от електронното издание АПК-Информ. При това недостигът на влага в почвата се отразява най-неблагоприятно върху посевите с пролетните култури, тъй като е главно в повърхностия слой. Същевременно състоянието на посевите с есенници се оценява предимно като добро, но за поддържането на положителната прогноза за добивите са нужни обилни дъждове в краткосрочен план.
Засега анализаторите на агенцията не предприемат съществени промени в прогнозата за добивите в Европейския съюз през селскостопанския сезон 2020-2021 г. За меката пшеница те се очакват на ниво от 5,87 тона от хектар при предвиждани 5,88 тона от хектар през март, за засетия през есента ечемик – 4,03 тона от хектар при мартенска прогноза от 4,02 тона, за пролетния ечемик – 5,92 тона от хектар спрямо 5,91 тона, за царевицата – 8,04 тона от хектар при 8,05 тона преди месец, а за рапицата – 3,14 тона от хектар при очаквани 3,18 тона през март. „Въпреки това отчетеният в значителна част от Европа недостиг на валежи може да окаже неблагоприятно въздействие върху потенциала за производството на основните култури”, изтъкват те.
В доклада се отбелязва също, че основен проблем при провеждането на пролетната сеитба в ЕС е осигурявето на работна ръка заради ограничителните мерки за борба с коронавируса. „Към момента обаче пандемията не е оказала съществено въздействие върху темпото на сеитба на селскостопанските култури. Разбира се, в настоящата обстановка има неясноти и опасения за достъпността до селскостопанските ресурси, породени от логистичните проблеми. Въпреки това предлагането на семена, торове и пестициди остава на достатъчно високо ниви”, смятат експертите на MARS.