Заради коронавируса руските производители на цветя са принудени да изхвърлят по около 1,2 млн. рози всеки ден, обяви президентът на асоциацията „Руски оранжерии” Алексей Ситников в съобщение на пресцентъра на организацията, цитирано от електронното издание AgroXXI. Ситников изтъква, че търговията на дребно с цветя в Русия на практика е спряла напълно.
„Спецификата в отглеждането на рязани цветя е в това, че производството е непрекъсваемо. Розовият храст например расте продуктивно в продължение на 6 до 8 години и от него цветята трябва да се режат периодично, за да се появяват нови филизи. Ако не го направим, храстът губи своята продуктивност. Същевременно за растенията трябва да се полагат ежедневни грижи – подхранване, защита от вредители и болести, формиране на храста и др. Разходите по поддръжката на производството остават същите, както досега, а приходите от продажбите паднаха практически до нулеви”, обяснява той.
Вицепрезидентът на асоциацията Александър Литвиненко подкрепя своя шеф. По думите му в момента в Русия има 167 съвременни оранжерии, а дневно от хектар се отрязват средно 7 хил. рози. „Замирането на търговията на дребно с цветя принуждава оранжериите да изхвърлят общо за страната по около 1,2 млн. рози всеки ден. Цветарството в Русия търпи огромни загуби заради епидемията от коронавирус”, подчерта той.
Вицепрезидентът на асоциацията е убеден, че компаниите от цветарския бранш трябва да бъдат включени в списъка на нуждаещите се от държавно подпомагане през периода на излизане от кризисното положение и след премахването на ограничителните мерки. Той припомня, че цветарството е един от отраслите на селското стопанство и съответно появилите се проблеми се отразяват пагубно на заетостта и доходите на населението, както и на развитието на селските райони.