Боядисаните яйца са отличителният белег на светлия християнски празник. На пазара вече се появиха боите. Но в миналото боядисването на яйцата ставало с натурални багрила. Петко Рачов Славейков преди 110 години е дал следната рецепта за боядисване в зелено:
- Почистени и измити със студена вода лучени пера се поставят в тенджера, заливат се с вряла вода, кипват се на два пъти и се поставят веднага в студена вода. Изстисканият и прецеден от тях сок се вари на слаб огън, докато остане наполовина. В него се пущат и боядисват яйцата.
Разнообразни цветове могат да се получат от растения – ето как:
Червено – от плодове от синап, кора от дрян, отвара от риган;
Оранжево – от отвара от смрадлика, кора от нар, цветове от невен;
Жълто – от отвара от ябълкови кори, жълт кантарион и лопен, пъпки от бяла бреза, корени от куркума;
Сламенозлатисто – яйцата варим дълго с люспи от кромид лук;
Зелено – от отвара от коприва, спанак, подбел;
Лилаво – варим яйцата заедно със сушени червени боровинки, плодове от медуница и телчарка;
Синьо – от цветове на синя тинтява, планински чай;
Тайната на варенето
- Може и да не знаете, че за да е твърда черупката на яйцето, трябва да поставите яйцата за няколко часа в солена вода и след това да ги варите.
- Яйцата и водата, в която ще ги варим, трябва да са на стайна температура. Слагаме ги едновременно на огъня, а не чакаме водата да заври. В тенджерата прибавяме щипка сола, сухи стебла от джоджен и целина – те също заздравяват черупките.
- Подреждаме яйцата в широка тенджера на един ред, дъното постиламе с памук или тънка кърпа. За да са твърдо сварени, варим ги на умерен огън, а не на силен, 12-15 минути.