Пандемията от коронавирус оказва значително въздействие върху селското стопанство, се посочва в материал на „Би Би Си”. От британската медия констатират, че излишъците от хранителни стоки, недостигът на работната сила и промените в потребителското търсене нанасят значителни щети не само на дребните фермери, но и на големи производители на селскостопанска продукция и храни по целия свят.
1. Млечният сектор е застрашен
Тъй като в повечето сериозно засегнати от коронавируса страни кафенетата са затворени, излишъците от мляко се трупат повсеместно. В САЩ фермерите са принудени да изливат 14 млн. литра мляко всеки ден заради прекъснати вериги за доставки. Във Великобритания количествата са около 5 млн. литра седмично.
2. Реколтата се изхвърля
Някои производители се опитват да се насочат към потребностите на обикновените купувачи. Това обаче промени пазарното търсене и прекомерните запаси остават проблем в целия сектор. Някои фермери например се принуждават да унищожават до 750 хил. яйца седмично. В Индия собствениците на чайни плантации предупреждават, че строгите мерки за ограничаване на разпространението на коронавируса вече са унищожили първата реколта в Дарджилинг, като и втората е под въпрос.
3. Недостиг на работна ръка
Фермерите са изправени и пред проблема с недостига на персонал. Водещите принципи на самоизолиране и обществено дистанциране затрудняват избора на месторабота, а националните ограничения нарушават обичайните международни потоци от работна ръка в селското стопанство. През миналата седмица Германия започна с изключенията, за да даде възможност на хиляди румънски и полски работници да бъдат превозени по въздух за участие в прибирането на реколтата от ягоди и аспержи. Във Великобритания пък бе предприета кампанията „Нахрани нацията”, която има за цел да стимулира местните работници да запушат всички дупки на пазара на селскостопанския труд, за да не се стигне до изгниване на реколтата по полята.
4. Промените в потребителското търсене
Пандемията доведе до някои промени в навиците на потребителите. В Турция например през последните седмици се повиши търсенето на брашно, тъй като затвореното вкъщи население на страната започна да си припомня какво е домашно приготвеният хляб. Същевременно френските потребители все по-често купуват повече екологично чисти хранителни продукти.
Някои сегменти от хранително-вкусовата промишленост дори печелят от променящите се потребителски навици. Продажбите на портокалов сок в САЩ, които постепенно намаляват от години, отчетоха рязък скок от 38% в сравнение с миналогодишните показатели. Изглежда мнението, че витамин С помага срещу коронавируса, е масово разпространено сред американците.
5. Неизразходвани запаси
Затварянето на британските кръчми може да доведе до спад в доставките на бира. Някои местни марки имат срок на годност едва няколко седмици, а това значи, че хиляди неоползотворени кегове може да се окажат негодни за употреба след отпадането на препоръчаната от правителството на страната карантина.