Европейската комисия очевидно е одобрила шестата нотификация на ПРСР, след като в интервю за една от медиите министърът на земеделието Десислава Танева вчера обяви, че от 27 април биологичните фермери най-после могат да подават заявления за подпомагане по селската програма. Което означава, че до крайната дата на кампанията по директни плащания 15 май ще имат доста малък прозорец за реакция.
Ще припомним, че бюджетът от 40 млн. евро за мярката е прехвърлен от резерва на Програмата за развитие на селските райони ПРСР. Средствата са в подкрепа на нови биопроизводители и за разширяване на стари ангажименти. По тази мярка могат да кандидатстват и биофермери, чийто 5-годишен ангажимент е минал и искат да го заявят за шеста година. А тези, които са една година по-рано, могат да го заявят за пета година, посочи Танева.
Мярка 11 беше блокирана в продължение на три години след одит на Европейската комисия, показал огромни пропуски в дейността на сертифициращите организации, които контролират биосектора. И досега не е ясно кои са контролиращите лица, допуснали да се източат милиони лева от бюджета за биофермерството чрез фирми, които нямат нищо общо с този вид производство.
Последният одит от ЕК се проведе през ноември 2019 г., след което екипът на земеделското министерството предложи промените в селската програма за прехвърляне на 40 млн. евро към бюджета на мярката, което трябваше да бъде одобрено от Брюксел.
Министър Танева вчера коментира и позицията от страна на търговските вериги по отношение на последното постановление на Министерския съвет, свързано със задължителното присъствие по щандовете на тези вериги на български стоки. Вчера 8-те търговски вериги правилно отбелязаха, че проблемите в бранша са трупани от години, в резултат на което 11 млрд. лв. от еврофондовете са отишли в няколко джоба, вместо за подпомагане на малките производители. В тази връзка те посочиха, че не може с едно постановление да се реши проблемът с дребните фермери, трупан с години.
Водещата на предаването обаче заби разговора в друга посока, което измести фокуса от същността на проблема и недоволството от страна на дребните фермери. Затова и не стана ясно защо представители на основни организации в сектор плодове и зеленчуци поискаха вчера извънредна среща с премиера Борисов, за да обсъждат несъвършенствата на последното постановление.