Седмица след като председателят на Българската асоциация на малинопроизводителите и ягодоплодните Божидар Петков предложи нова схема за плащане в земеделието, при която държавата да покрива 60 на сто от заплатите на безработните, а останалите 40 на сто да се дават от земеделските производители, идеята придоби катастрофален според фермерите вид. Късно вчера бюджетната комисия на парламента прие необясним за земеделците текст, според който работодателите на съкратените само в индустрията, не в земеделието, работници ще плащат 40-те процента, а държавата 60. Извън това тези безработни ще имат право допълнително да сключват еднодневни договори с фермерите, които пък от своя страна ще им плащат пълна надница.
Според Божидар Петков това решение е напълно неадекватно, защото „така се поставят в неравностойно положение всички постоянни и сезонни работници, които не са на борсата и си получават заплата само от работа в селското стопанство”.
Според земеделците чрез така предложения текст се прави 100% услуга на безработните от останалите сектори на икономиката, докато идеята беше да има по-лесен достъп от страна на фермерите към пазара на труда, като в същото време се намалят и разходи на работодателите в земеделието.
Лично той ще постави този въпрос на днешната работна среща с останалите браншове, която се провежда дистанционно с министъра на земеделието.
Според депутати Законът за извънредното положение, регламентиращ помощта 60 на 40, изключва селското стопанство. Експерти обаче са на мнение, че в условията на изолация трябва да се мисли и в подкрепа на работещия бизнес, какъвто е земеделието. И ако правилото 60 на 40 важи само за безработните извън аграрния сектор, би могло да се помисли и за адекватни стимули за насърчаване на фермерите.