Европейският млечен съвет призова Европейската комисия отсега да започне подготовката на кризисен инструмент за облекчаване на последиците от ситуацията, предизвикана от мащабното разпорстранение на коронавируса в Европейския съюз, се посочва в съобщение на официалния уебсайт на съвета, цитирано от електронното издание DairyNews.
Оценки на съвета сочат, че всички ключови показатели за пазара на млечни продукти са в силна низходяща спирала. Индексът Global Dairy Trade например за последната седмица се понижи с 3,9% след устойчив спад в продължение на няколко седмици. Фючърсите за млечните продукти на Европейската енергийна борса се понижиха значително, а италианският пазар от място също отчете спад на цените.
От Благовещение се отваря приемът на проекти и за мини мандри
Според експертите на съвета количествата мляко, произвеждани във фермите, са прекалено големи за настоящите преработвателни мощности и потреблението на пазара. Разпространението на коронавируса пък води до значителни трудности в покупките и логистиката за преработващите предприятия. Положението се влошава допълнително от напълно реалния недостиг на кадри, както и от спада в търсенето на някои видове продукти. Експертите са на мнение, че активното понижаване на натиска, предизвикан от свръхпредлагането на количествата мляко в ЕС, е напълно ефективен начин за облекчаване на пазарната ситуация.
„През последните седмици коронавирусът наложи контрола си върху нашето ежедневие. Последиците за здравето, натоварването върху инфраструктурата, както и икономическите последици от пандемията вече ни подлагат на изпитания и можем само да се надяваме, че тази ситуация няма да излезе от контрол. ЕК трябва веднага да започне подготовката за прилагане на схема за доброволно намаляване на количествата произвеждано мляко, както е предвидено в програмата за отговорността на пазара. Тъй като положението продължава да се влошава, свиването на произвежданите количестав трябва да започне незабавно”, пише в съобщението. От съвета са убедени, че това ще осигури възможност за овладяване на положението в бранша.
По данни на организацията някои от участниците на пазара на млечни продукти вече вземат мерки за ограничаване на последиците от кризата с коронавируса. Например компанията Mila от Южен Тирол наскоро помоли снабдяващите я с мляко фермери доброволно да свият произвежданите количества, за да се постигне приспособяване към кризисното положение. От съвета обаче смятат за недостатъчно да се реагира по региони и дори държави, тъй като във всеки отделен случай предприеманите мерки ще са различни. „Мерките трябва да са едни и същи, за да може положението да бъде поставено под контрол и да се смекчат последиците от въздействието на коронавируса върху икономиката. Съвместният ни живот в Европа вече е толкова тясно преплетен, че отделните действия не са в състояние да доведат до значими резултати”, категорични са от Европейския млечен съвет.