През 2020 г. средните добиви от мека пшеница в държавите-членки на Европейския съюз плюс Великобритания се очаква да намалеят с 2,1% в сравнение с получените от реколта 2019, достигайки 5,88 тона от хектар, се посочва в доклада за март на Европейската агенция за наблюдение на селскостопанските ресурси (MARS). Ако прогнозата на експертите на агенцията се оправдае, резултатът все пак ще надхвърли средния показател в ЕС за последните 5 години с 1,9%.
Оценката за добива от засетия през есента ечемик е за спад от 2,8% до 4,85 тона от хектар, но за рапицата предвижданията са за ръст от 6,8% до 3,18 тона от хектар.
Експертите на MARS изтъкват, че на голяма част от територията на ЕС отминалата зима бе най-топлата или сред най-топлите от 1979 г. насам. В повечето райони средните температури надхвърляха дългогодишните стойности с 2 до 4 градуса по Целзий, а в Източна и Северна Европа отклоненията бяха още по-значими. Поради това есенниците в Централна, Източна и Северна Европа се развиваха успешно и са в добро състояние. Значителен недостиг на валежи обаче бе регистриран в основните производствени региони на твърда пшеница (южна Италия и голяма част от Испания), в Гърция и значителна част от южна и източна Румъния, както и в северна България. Падналите напоследък валежи унас облекчиха значително положението, а освен това метеорологичните прогнози вещаят достатъчни количества дъжд през пролетта, като очакванията са досегашната суша да не се отрази пряко върху добивите. За сметка на това във важни региони в северозападна Европа, произвеждащи зърно (Франция, Белгия, Холандия, Германия и Великобритания) валежите бяха в излишък и това затрудни есенната сеитба, а пролетната също закъснява и времето може да не се окаже достатъчно благоприятно за наваксване на изоставането.