След като бюджетът за инвестиции в материални активи в земеделски стопанства, свързани с първично производство на растениевъдна земеделска продукция, беше увеличен четирикратно тази година, след първия прием на проекти, приключил на 28 феврурари, се разбра, че кандидатите са по-малко и не надхвърлят заделения ресурс.
В периода от 3 до 28 февруари в областните дирекции на ДФ „Земеделие“ са подадени 193 проекта за близо 15 млн. лв. (14 923 319 лева) по схемата „Помощ за инвестиции в материални активи в земеделски стопанства, свързани с първично производство на растениевъдна земеделска продукция“. Разрешеният бюджет за тази година е за 18,6 млн. лв., така че дори всичките депозирани проекти да бъдат одобрени, неусвоени ще бъдат над 3 милиона.
Общият бюджет по схемата е оптимално разчетен и ще бъде достатъчен за всички заявления за приема през 2020 г., отговарящи на условията, както и за поетите ангажименти по сключени договори от приема през 2019 г., обясниха от фонда.
Най-много проекти 160 са на овощари и градинари, 28 на зърнопроизводители, а 5 са на стопанства, където се отглеждат гъби, боб и леща. 71 от проектите включват инвестиции за изграждане на съоръжения за защита от слана и градушки с общ размер на заявеното подпомагане от 5 376 214 млн. лв.
Финансовата подкрепа по схемата покрива част от разходите за покупка на машини за пакетиране, линии за подготовка, охлаждане и съхранение на първична земеделска продукция. Разширен е и обхватът на помощта. За първи път стопаните могат да кандидатстват за съоръжения за защита от слана и градушки.
Подадените заявления подлежат на проверка за допустимост въз основа на определените по схемата условия и изисквания, както и утвърдените лимити и пределни цени.