Начало » Новини » Коментари
02.03.2020 г.

От днес до 15 май ще върви Кампанията за директни плащания 2020 г.

Начало
От днес до 15 май ще върви Кампанията за директни плащания 2020 г.

sinor

В първия работен ден на март, тоест днес,министерството на земеделието започва официалния прием на заявления за директните плащани в Кампания 2020. По традиция той трябва да приключи на 15 май без санкции, а при просрочие крайната дата за подадване остава 9 юни, като за всеки ден от това забавяне се налага намаление на полагаемото подпомагане.

На този етап забавяне при кандидатстването ще има единствено за биопроизводителите, защото бюджетът от 40 милиона лева по мярка 11, който се очаква да бъде отпуснат тази година, все още не е окончателно одобрен от Еврокомисията. Очаква се да стане с шестата промяна (нотификация) на Програмата за развитие на селските райони, припомниха от министерството на земеделието.

Останалите документи за нормалния старт са готови, като на 26 февруари министерството на земеделието е подготвило и предало на фонд „Земеделие” официалния вариант на слоя „Площи, допустими за подпомагане” за кампания 2019 - част от Системата за идентификация на земеделските парцели (СИЗП).

На 27 февруари в „Държавен вестник” бяха обнародвани и двете наредби 3 и 5, без които кампанията не можеше да стартира. Ще припомним основните промени, които отличава тазгодишната кампания от тази през 2019 г.

През 2020 г. фермерите ще получават с 25% по-висока ставка за първите 50 животни по схемите за обвързано подпомагане на животни, така че ставката за подпомагане се завишава по следните 4 схеми - за обвързано подпомагане за млечни крави под селекционен контрол, за обвързано подпомагане за месодайни крави и/или юници, за обвързано подпомагане за месодайни крави под селекционен контрол и за обвързано подпомагане за биволи. Промяна има в модулацията и по Схемата за обвързано подпомагане за овце-майки и/или кози-майки под селекционен контрол. При нея за първите 200 животни стопаните ще получават с 25% по-висока ставка, отколкото за останалите животни.

С Наредба № 3 се въвежда облекчение в изискването за доказване на реализацията на мляко по Схемата за обвързано подпомагане за млечни крави за стопаните на млечна крава в преход или преминала период на преход към биологично производство. Вместо досега изискваните количества от 2 хиляди килограма те ще трябва да докажат реализация на по-ниски количества от 1 500 кг. мляко. Към момента кандидатите по схемите за обвързано подпомагане за плодове и зеленчуци със сертифицирано биологично производство и площи в преход към биологично земеделие също удостоверяват по-ниски добиви, спрямо конвенционалното производство. Промяна има и за възрастта на биволите, допустими за подпомагане по Схемата за обвързано подпомагане за биволи, а именно женски животни на 27 месеца и повече.

И тази година като през 2019 г. Ще вървят теренни проверки в сектор „Плодове и зеленчуци“, като ще има санкции при неправилно заявени култури във физическия блок. Ще се следи и за стриктното спазване на минималните агротехнически мероприятия.

От 2020 г. периодът на задържане на полето на междинните култури за целите на изпълнение на изискванията за екологично насочени площи ще бъде от 1 септември до 1 ноември на годината на кандидатстване. Досега прилаганият период беше от 1 октомври до 1 декември. Добавя се изискване междинните култури да бъдат засети преди 1 септември на годината на кандидатстване. Това е в резултат от проведено допитване до земеделски стопани през месец юли 2019 г. от областните дирекции „Земеделие“. То показва, че от 591 земеделски стопани, 487 (82.4%) са изразили становище, че периодът от 1 септември до 1 ноември на годината на кандидатстване е по-подходящ предвид националната специфика на страната. За периода от 1 октомври до 1 декември на годината на кандидатстване са отговорили 104 земеделски стопани (17.6%).

По Схемата за специално плащане за културата-памук ще бъдат предоставени единствено официалните етикети от опаковките на семената, използвани за посев, като се заличава изискването за предоставяне на сертификат. Официалните етикети остават към екземпляра на заявлението за подпомагане, което се изпраща на съответната областна дирекция на ДФЗ-РА. Това са документи с уникални номера и могат да бъдат проследявани, за разлика от сертификатите, които се издават за цяла партида.

С Наредба 5 е актуализирано заявлението, където се въвежда възможността за подпомагане и на необлагодетелствените райони по подмярка 13.3. „Компенсационни плащания за други райони, засегнати от специфични ограничения“.Обхватът на тези райони, ще бъде определен със заповед на министъра на земеделието, храните и горите. Регламентира се и изискване към кандидатите по Схемата за единно плащане на площ, които използват площите за производство на коноп. Те трябва да представят всички оригинални етикети от използваните опаковки семена. ДФЗ-РА ще маркира етикетите и ще ги върне на кандидатите.

От днес до 15 май ще върви Кампанията за директни плащания 2020 г.
29557
 

Последни материали
Виж
Призив за подкрепа
Бедствието с градушките роди съпричастност от фермери към фермери
Ще се представят над 100 производители
Безплатни 100 000 фиданки ще раздадат на фестивала „Семе българско”
Защо цветовете на разсада падат след засаждане на постоянно място?
Фермерите настояват за промени в Закона за застраховането
Градушка унищожи лозя и рози в село Баня, застраховките важат от първи май
Европейска асоциация за вълна
Бъдещи разговори в МЗХ
Отрязаните от украинската помощ производители на овес, ръж и тритикале очакват обезщетения
Свързани материали
Виж
ДФЗ изплати близо 10 млн. лв. на 5 094 малки фермери за Кампания 2023
Важно!
Планът за възстановяване и устойчивост „стои на трупчета“, гласуват важни законови промени
Нормативни промени
Директните доставки на първична продукция ще стават и в съседни области
Проверявяйте пощите си на 6 ноември!
Денков обещава до края на годината браншът да получи 700 млн. лв.
До 11 ноември се обсъждат последните промени в Наредба 3 за санкциите по директните плащания
Трябва да коригирате заявленията в СЕУ, ако са в червен цвят и пише „несъотвествие”
Стопаните получиха 22 млн. лева по механизма за финансова дисциплина за Кампания 2022
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини