Начало » Новини » Страната

Удължават на 72 часа срока за отстраняване на технически проблем с касов апарат

Синор.БГ / 18.02.2020 г.
Удължават на 72 часа срока за отстраняване на технически проблем с касов апарат

На 72 часа, вместо сегашните 24 часа, да бъде удължен срокът преди блокиране на фискалните устройства в търговските обекти при възникнал технически проблем. За това бе постигнато съгласие на работна среща на представители на Националната агенция за приходите и Сдружение за модерна търговия, в което  членуват големите търговски вериги Билла, Дайхман, ДМ, Доверие Брико (Мосю Бриколаж), Кауфланд, Лидл, Максима (Т-Маркет), Промаркет, Хиполенд.  Ще бъде дадена възможност за работа в т.нар. авариен режим при природни бедствия и извънредни ситуации, като касовите апарати не блокират дори след загубване на връзката, беше договорено още на срещата. По този начин, със заповед дистанционно на фискалните устройства може да бъде позволено да продължат работа. Предстои да бъдат изготвени предложения за промени в Наредба Н-18, които да намалят рисковете пред всички търговци, използващи фискални системи в ситуация на технически трудности.

Основните въпроси, които поставиха ритейл веригите на срещата, бяха свързани с 24 -  часовия срок преди блокиране, денонощната поддръжка на свързаността на фискалните системи с НАП, бъдещите стъпки по отношение на фискализацията. От сдружението подчертаха, че членовете му са направили значителни инвестиции и са вложили усилия, за да приведат дейността си в съответствие с Наредба Н-18. От сдружението заявиха на срещата подкрепа към философията на наредбата, валидната й цел - да ограничава отклонението от облагане и да способства за конкурентна бизнес среда. „За нас е важно бизнесът да изсветлее, защото това означава равнопоставеност и по-добри условия за всички на пазара“, подчертаха членовете на Сдружението.

По време на дискусията стана ясно още, че с последните изменения на Наредбата вече е създадена възможност за дистанционна поддръжка на фискалните устройства за фирмите, които ги обслужват. Това е възможно чрез т.нар. втори канал за предаване и получаване на данни. Чрез него ще може от разстояние да се актуализира софтуера и да се отстраняват повреди в касовите апарати в много по-кратки срокове. 

От приходната агенция съобщиха още, че вече е осигурен денонощен мониторинг на системите за обмен на данни с фискалните устройства не само от НАП, но и от външен доставчик.

На срещата бе коментирано и създаването на работни групи с участието на бизнеса, разработчиците на софтуер и експерти на НАП, в които да бъдат обсъдени всички специфики на Наредба Н-18 и откритите въпроси по прилагането й.

Удължават на 72 часа срока за отстраняване на технически проблем с касов апарат
4258
 

Последни материали
Виж
Пиперът поскъпна с 36% през февруари
Годишната инфлация скочи до 3,3 на сто, храните са нагоре с 0,8%
Браншовици зоват правителствата и ЕК да помогнат
Натиск върху земеделието: Фермерите първи плащат сметката на войната
Важно за земеделските производители
До 8 април се обсъжда картата със зоните за вятърните паркове в България
Вносните домати нагоре с 0,20 евро
Киселото мляко със седмичен скок от 14% на едро
Фитоплазма в България
Лозя с площ 20,66 хектара са под карантина в област Велико Търново
Криза за тор
Унгария настоява ЕС да разреши вноса на торове от Русия и Беларус
Свързани материали
Виж
Съвети за градинаря
Тънкости за правилно поливане на разсада
Субсидиите са въведени
НАП пусна попълнени декларации за физически лица и земеделци
Портал за електронни услуги
НАП: Краен срок 2 март за за деклариране на доходите, изплатени през 2025 г.
Агенцията ги улеснява с две приложения
До 2 март фермерите съобщават в НАП за изплатени доходи на работници през 2025 г.
Как се плащат 1,9 млн. лв. за извозване
Христанов: Строителството е златна кокошка – започват проверки за милиони
Търсят се изпълнители на 4 проекта
Напоителни системи ЕАД покани 9 фирми в обществена поръчка за близо 13 млн. евро
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини