За период от седем години - от 2021 до 2028 година британското правителство постепенно ще прекрати директните плащания за земеделските производители, като промените са записани в законопроекта за селскостопанската политика в кралството, представен от правителството на Великобритания в средата на януари т.г. Успоредно с преходните мерки за отпадане на директните плащания ще се въведе нова система, която да предоставя стимули и подпомагане на фермерите за производство на обществени блага.
Целта на кабинета е да се прекъсне практиката директните плащания да бъдат обвързани с изискването към фермерите да обработват земята, което според авторите ще даде допълнителна гъвкавост на операторите. Промените, които се предвижда да бъдат въведени със законопроекта, включват „възнаграждаване на фермерите за работата, която извършват, за опазване на околната среда“, като по този начин подпомагат правителството при постигането на важни цели по отношение на климатичните промени, опазването на природата и биоразнообразието, сочат представители на британското правителство.
Законопроектът включва е изискване към правителството да представя доклад пред парламента (най-малко на всеки пет години) за състоянието на продоволствената сигурност. По-рано на 9 януари 2020 г. британското правителство представи пред парламента и законопроект за директните плащания, който ще осигури правна приемственост и продължаване изплащането на директното подпомагане.
Бюджетът за директни плащания през 2020 год. ще се запази същият като през 2019 год. На този етап кабинетът е поел ангажимент и да запази нивата на текущия бюджет за директни плащания до 24 декември 2024 г., когато изтича мандатът на действащия парламент.
Шотландия, Уелс и Северна Ирландия ще прилагат отделно собствени разпоредби.