Начало » Новини » Коментари

ЕК е дала одобрение помощта за съхранение на плодове и зеленчуци да се вдигне с 18,6 млн. лева

Управителен съвет на фонд Земеделие
Синор.БГ / 15.01.2020 г.
ЕК е дала одобрение помощта за съхранение на плодове и зеленчуци да се вдигне с 18,6 млн. лева

sinor

По настояване на бранша управителният съвет на фонд „Земеделие е одобрил за тази година финансов ресурс от 18 600 000 лева по схемата „Помощ за инвестиции в материални активи в земеделски стопанства, свързани с първично производство на растениевъдна земеделска продукция”. Предложението е свързано с необходимостта от инвестиции в машини, оборудване и съоръжения за защита от слана и градушки.

В тази връзка е изготвено изменение на схемата, което е нотифицирано пред Европейската комисия на 10 януари 2020 г. Срокът на действие е до 30.06.2021 г. Бюджетът по схемата е увеличен, като максималният нотифициран бюджет е определен на 18,6 милиона лева.

С този ресурс ще бъдат финансирани поетите ангажименти по сключени през миналата година договори в размер на близо 4 млн. лева, както и одобрените проекти от предстоящия нов прием за 2020 г. по схемата за държавна помощ.

Помощта покрива до 50% от разходите за инвестиции за такава техника, но не повече от 120 хил. лева. Тя се предоставя под формата на капиталова субсидия за покриване на част от разходите за реализация на инвестиции в машини, оборудване и линии за подготовка, охлаждане, съхранение, както и за машини, оборудване и съоръжения за защита от слана и градушки при производството на собствена първична земеделска продукция в сектор „Растениевъдство“.

Целта на подпомагането е да стимулира земеделските стопани да направят инвестиции за подобряване на общата производителност и устойчивост на стопанствата си и по-специално - да намалят производствените разходи или подобрят производството.

Кандидати по схемата могат да бъдат земеделски стопани, малки и средни предприятия, признати групи или организации на производителите. Предстои да бъдат утвърдени указания по схемата.

ЕК е дала одобрение помощта за съхранение на плодове и зеленчуци да се вдигне с 18,6 млн. лева
10215
 

Последни материали
Виж
Практично
Бобовите култури са истински донор на почвата
Мнението на експерта
Милтенова: Италианските фермери пазят черешите с мрежи, у нас тези инвестиции са невъзможни
Управлявана е от 6 поколения с една фамилия
Английска ферма на 175 г. е обявена за продан за 1,8 млн. паунда
На 22 май
Фермери и експерти обсъждат нова вълна от заболявания при животни
Преди встъпването на редовния кабинет
Гюров отчете: Оставяме в наследство по-добър бюджет по ПВУ
Стратегически план за развитие на селските райони
С еврофинансиране е възстановен още един храм в Софийско
Свързани материали
Виж
ДФЗ
До 22 май канидатствате за помощ в борбата с черната златка
Временна държавна помощ
ЕК позволи фермерите да получат до 70% компенсации за скъпите горива и торове
Обнародвана е Наредба 2
Държавните помощи в земеделието с нови правила – ето какво трябва да знаете
През 2026 г. птицевъдите ще получат 21 474 000 евро
От понеделник 27 април започва приемът на заявления за хуманно отношение към птици
Франция увеличава помощта за фермерите заради скъпите горива
Общо до 42 948 000 евро ще получат през 2026 г. свиневъдите и птицевъдите по схемите за хуманно отношение
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини