След 30 години на безобразно изсичане на полезащитните пояси в Добруджа, изградени през миналия век с уникалното предназначение да предпазват посевите от навявания и заледяване в студените зимни месеци, фермерите от региона най-после може да си отдъхнат. По инициатива на Североизточното държавно предприятие в Шумен се работи върху проект, финансиран по европейската програма LIFE, за възстановяване на увредените пояси, където сечта е била най-брутална.
„Проектът е в процес на подготовка и ако бъде одобрен, се очаква залесяването на започне още от есента на 2020 г., като фиданките за това залесяване ще бъдат от базата ни в Локорско, изградена с инвестиции също по този проект“. Това съобщи за Синор.БГ инж. Теодор Тодоров, ръководител на проекта по програма LIFE, по който се работи от две години в партньорство с Югозападното държавно предприятие.
Една от най-успешните инвестиции до момента е внедрената модерна поточна линия за производство на контейнерни фиданки край софийското село Локорско, използвани за залесяване на горите в цялата страна. Интерес има и от чужди партньори за износ на контейнерни фиданки.
По отношение на проекта за полезащитните пояси в Добруджа инициативата е изцяло на Североизточното държавно предприятие, което в момента прави обследване на засегнатите територии. До няколко дни този анализ ще бъде готов и представен за одобрение от Европейската комисия. Целта е възможно най-скоро горските пояси в силно ветровитите зони на Добруджа да бъдат залесени, за да имат и съответното икономическо значение за зърнопроизводителите в региона. След анализа експертите ще знаят колко декара от съществуващите пояси трябва да се презалесят, обясни още инж. Тодоров.
Само преди ден експерти от цялата страна отчетоха изключително ефикасното прилагане на средствата по програма LIFE, където в партньорство и с неправителствени организации се работи в области, свързани с опазването на околната среда.