Начало » Новини » Света
07.11.2019 г.

Споразумение предоставя закрила за 100 европейски географски означения в Китай

Споразумение предоставя закрила за 100 европейски географски означения в Китай

Ключово споразумение предоставя закрила за 100 европейски географски означения в Китай Брюксел, 6 ноември 2019 r. Европейска комисия - Съобщение за медиите Днес приключиха преговорите между ЕС и Китай за двустранно споразумение, предоставящо закрила срещу имитации и присвояване на 100 европейски географски означения в Китай и 100 китайски географски означения в ЕС. Очаква се това ключово споразумение да стимулира търговията между двете страни и търсенето на висококачествени продукти на техните пазари. Споразумението е съобразено с ангажимента, поет в рамките на последната среща на високо равнище между ЕС и Китай през април 2019 г., и представлява конкретен пример за сътрудничество между двете страни, което отразява тяхната готовност да развиват търговски отношения, основаващи се на отвореност и спазване на международните правила.

Комисарят по въпросите на земеделието и развитието на селските райони Фил Хоган заяви: Европейските продукти с географско означение са известни в целия свят благодарение на високото си качество. Тъй като потребителите имат доверие в произхода и автентичността на тези продукти, те са склонни да плащат по-високи цени за тях, което представлява допълнителен стимул за земеделските стопани. Споразумението е доказателство за ангажимента ни да работим в тясно сътрудничество с нашите глобални търговски партньори, сред които е и Китай. То ще донесе ползи и за двете страни — по-конкретно за търговските ни отношения, за нашите селскостопански и хранителни сектори, както и за потребителите.

Китай е втората най-важна дестинация за износа на европейски хранителни продукти, чиято стойност се изчислява на 12,8 млрд. евро (данните обхващат 12-месечния период между септември 2018 г. и август 2019 г.). Държавата е също така вторият по големина партньор в износа на европейски продукти, защитени като географски означения (9 % от общата им стойност), включително вина, изделия на хранително-вкусовата промишленост и спиртни напитки. Европейските храни и напитки имат висок потенциал за реализация на пазара в Китай, тъй като разрастващата се средна класа в тази държава проявява предпочитание към емблематични, висококачествени и автентични европейски продукти. Същевременно Китай разполага със собствена добре развита система за предоставяне на закрила на определени продукти, до които европейските потребители ще получат достъп благодарение на новото споразумение.

Списъкът на европейските географски означения, които ще се ползват със закрила в Китай, включва продукти като Cava, Champagne, Feta, Irish whiskey, Münchener Bier, Ouzo, Polska Wódka, Porto, Prosciutto di Parma и Queso Manchego. 

Сред китайските продукти, които ще бъдат признати в Европа, са пюрето от бакла Pixian Dou Ban, белият чай Anji Bai Cha, оризът Panjin Da Mi и сортът джинджифил Anqiu Da Jiang. След приключване на преговорите споразумението трябва да бъде подложено на юридическа проверка, като впоследствие Европейският парламент и Съветът ще бъдат приканени да дадат своето одобрение от името на ЕС. Очаква се споразумението да влезе в сила преди края на 2020 г.

Четири години след влизането в сила на споразумението неговият обхват ще се разшири, така че в него да бъдат включени още 175 наименования на географски означения от двете страни. По отношение на тези означения трябва да се прилага същата процедура за регистрация, която е в сила и за стоте регистрирани наименования, обхванати до момента от споразумението (т.е. оценка и публикуване с оглед получаване на коментари). Сътрудничеството между ЕС и Китай в областта на географските означения започна преди повече от десетилетие (2006 г.) и доведе до регистрирането и предоставянето на закрила на десет означения от двете страни през 2012 г., когато беше поставено началото на днешното сътрудничество.

Споразумение предоставя закрила за 100 европейски географски означения в Китай
7650
 

Последни материали
Виж
Сушата преди това обаче забавя развитието на посевите с 2-3 седмици
Условията бяха удовлетворителни за есенниците в Украйна през октомври
Приемът ще започне през януари 2025 г.
Готови са критериите за подбор на браншови проекти за обучение на фермерите
Интервю с отложено действие
Христанов: Преди 3 години България доказа пред ЕС, че не сме държава-субсидиевъд
Производството на аграрни продукти да се увеличи с 25%
Приходите на Русия от земеделски продукти достигнаха 43,5 млрд. долара
Решения на Министерския съвет
Картата на регионалните помощи ще осигури с 10 на сто по-голямо финансиране за 11 общини
Цената расте спрямо предишния търг, но остава под договорената в Египет
Йордания пак закупи само половината от планираната хлебна пшеница
Свързани материали
Виж
Криза
Европейският съюз все по-трудно продава селскостопански продукти на света
Заместник министър-председателят и министър на земеделието на Молдова Владимир Боля пристигат на среща с Кирил Вътев
След заседанието на СТО
Важни правила за електронната търговия, постигнати от ЕС и СТО
Войчеховски ще води мисията
Заявки за участие за панаира InterFood Astana в Казахстан се подават до 26 януари
Според него е абсурдно да внасяме плодове и зеленчуци
Земеделският министър настоява за отпадане на разрешителния режим за напояване
Парламентът на ЕС одобри споразумението за свободна търговия с Нова Зеландия
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини