Начало » Хоби земеделие » Малката градина
26.09.2019 г.

Есенно пръскане на градината срещу болести и вредители

Есенно пръскане на градината срещу болести и вредители

Летният комфорт с изобилие от слънце и топлина за растенията се заменя с изпитанията на зимните студове. Есента им дава възможност да се подготвят предварително за ниските температури и сухите мразовити ветрове. Дърветата и храстите, зимуващи навън изработват в тъканите си своеобразен „антифриз“, кората се уплътнява, пъпките се затварят и практически стават неуязвими.

Всички болести и вредители също се подготвят за зимата. Те зимуват в неактивно състояние – като яйца, какавиди, спори или под друга форма.

Това отваря прекрасна възможност да се отървем от тях. Растенията вече са добре защитени и няма опасност от увреждане на живите тъкани. Може безопасно да се използват химикали, които няма да им навредят, но ще атакуват болестите и вредителите.

Характеристики на есенното пръскане

Много градинари традиционно провеждат това пръскане като ранно пролетно по още спящите растения. Втората половина на есента (до настъпване на студовете) е също подходяща, защото есенното хладно време е по-комфортно за работа от топящите се снегове. Трябва да добавим и факта, че в някои региони на страната пролетта настъпва стремително и неусетно, температурите се повишават бързо и вероятността да пропуснем точния момент е много голяма.

Късната есен, но преди настъпването на студовете е най-подходящия период за пръскане срещу болести и вредители.

Основното нещо, което трябва да знаем е, че листната маса трябва да бъде напълно опадала, а оптималната температура е +5 градуса по Целзий. Трябва да се съобразяваме и с препоръчителните температури за действие на химическите препарати, защото ако оптималната температура за това е +10 градуса или по-висока, то те не са подходящи за тази цел.

Борба с неприятелите по зеленчуците през септември!

Подходящи за употреба при есенното пръскане са препаратите с контактно действие, които попадайки върху спори, яйца или личинки ги убиват. Затова е много важно при това пръскане дърветата и храстите да бъдат навлажнени напълно и обилно – цялата корона, ствола, както и около него. Създаването на фина мъгла от препарата позволява проникването му в най-малките пори и пукнатини.

Препарати за есенно пръскане

Карбамид – добре познат азотен тор, който при правилна концентрация се превръща в мощен фунгицид и инсектицид едновременно, изгаряйки спори и яйца. Концентрацията се избира в зависимост от това колко засегната е била градината. Ако нападението от болести и вредители през изминалия сезон е било много сериозно, то вероятността да се повтори е голяма и е нужен по-силен разтвор – 500 г или 700 г на 10 литра вода. Ако нападението е в нормални граници, тогава концентрацията е 200-300 г на 10 л вода.

В късна есен и при ниски температури няма опасност карбамидът да навреди на растенията.

Железен сулфат – концентрацията му също може да се променя в зависимост от степента на нападение. При висока степен се използва разтвор от 500 г на 10 л, а при умерено 200-300 г на 10 л.

Може да се използва и смес от карбамид и железен сулфат по равни количества за засилване на ефекта, като 3%-ен или 5%-ен разтвор. Известна е като “резервоарна смес“.

Железният сулфат като 3%-ен разтвор унищожава и лишеите по клоните и стволовете на дърветата, а в тях зимуват много паразити.

Меден сулфат – за късно есенно пръскане се използва в концентрация 300 г на 10 л вода. Бордолезовият разтвор (3%) е също подходящ за това пръскане.

Специализираните магазини предлагат много и различни препарати. Интересна е групата на съдържащите емулсии от минерални масла. След обработка с тях се образува филм върху растенията, който не позволява преминаването на въздух, а така нямат шанс за оцеляване болестите и вредителите.

Използването на биопрепарати при температура +5 градуса е безполезно.

Есенно пръскане на градината срещу болести и вредители
42513
 

Последни материали
Виж
В рамките на Sofia Spring Fest
Близо 20 родни земеделски производители ще предлагат продукцията си в сърцето на София до 7 май
Горските педагози са обучили над 15 000 деца през 2024 г.
От 11 до 19 април ще продължи инициативата на МЗХ „Великденска кошница“
Тази нощ пристига кораб с 58 000 хиляди тона канадска рапица във Варна
Кубота България оглави пазара на трактори за първото тримесечие на 2025 г.
ДФЗ плати 102 млн. лв. за необлагодетелствани райони
Свързани материали
Виж
Скорошните дъждове компенсират недостига на влага от малкото сняг
В Украйна 90 на сто от есенниците са презимували успешно
В западна България и Румъния влагата е недостатъчна от началото на сезона
Есенниците в ЕС остават в сравнително добро състояние
Изкупните цени на пшеницата обаче не удовлетворяват производителите
Състоянието на есенниците край Генерал Тошево засега е много добро
По официална информация 87% от зимните култури в Русия са презимували успешно
Агрометеорологична прогноза за периода 7-13 март 2025 година
Топлото време ще извади от покоя есенниците и трайните насаждения
Количеството валежи ще определи дали добивите ще са близки до средните
Посевите с есенно зърно в Украйна преминаха като цяло добре зимата
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини