Начало » Хоби земеделие » Малката градина
26.09.2019 г.

Есенно пръскане на градината срещу болести и вредители

Есенно пръскане на градината срещу болести и вредители

Летният комфорт с изобилие от слънце и топлина за растенията се заменя с изпитанията на зимните студове. Есента им дава възможност да се подготвят предварително за ниските температури и сухите мразовити ветрове. Дърветата и храстите, зимуващи навън изработват в тъканите си своеобразен „антифриз“, кората се уплътнява, пъпките се затварят и практически стават неуязвими.

Всички болести и вредители също се подготвят за зимата. Те зимуват в неактивно състояние – като яйца, какавиди, спори или под друга форма.

Това отваря прекрасна възможност да се отървем от тях. Растенията вече са добре защитени и няма опасност от увреждане на живите тъкани. Може безопасно да се използват химикали, които няма да им навредят, но ще атакуват болестите и вредителите.

Характеристики на есенното пръскане

Много градинари традиционно провеждат това пръскане като ранно пролетно по още спящите растения. Втората половина на есента (до настъпване на студовете) е също подходяща, защото есенното хладно време е по-комфортно за работа от топящите се снегове. Трябва да добавим и факта, че в някои региони на страната пролетта настъпва стремително и неусетно, температурите се повишават бързо и вероятността да пропуснем точния момент е много голяма.

Късната есен, но преди настъпването на студовете е най-подходящия период за пръскане срещу болести и вредители.

Основното нещо, което трябва да знаем е, че листната маса трябва да бъде напълно опадала, а оптималната температура е +5 градуса по Целзий. Трябва да се съобразяваме и с препоръчителните температури за действие на химическите препарати, защото ако оптималната температура за това е +10 градуса или по-висока, то те не са подходящи за тази цел.

Борба с неприятелите по зеленчуците през септември!

Подходящи за употреба при есенното пръскане са препаратите с контактно действие, които попадайки върху спори, яйца или личинки ги убиват. Затова е много важно при това пръскане дърветата и храстите да бъдат навлажнени напълно и обилно – цялата корона, ствола, както и около него. Създаването на фина мъгла от препарата позволява проникването му в най-малките пори и пукнатини.

Препарати за есенно пръскане

Карбамид – добре познат азотен тор, който при правилна концентрация се превръща в мощен фунгицид и инсектицид едновременно, изгаряйки спори и яйца. Концентрацията се избира в зависимост от това колко засегната е била градината. Ако нападението от болести и вредители през изминалия сезон е било много сериозно, то вероятността да се повтори е голяма и е нужен по-силен разтвор – 500 г или 700 г на 10 литра вода. Ако нападението е в нормални граници, тогава концентрацията е 200-300 г на 10 л вода.

В късна есен и при ниски температури няма опасност карбамидът да навреди на растенията.

Железен сулфат – концентрацията му също може да се променя в зависимост от степента на нападение. При висока степен се използва разтвор от 500 г на 10 л, а при умерено 200-300 г на 10 л.

Може да се използва и смес от карбамид и железен сулфат по равни количества за засилване на ефекта, като 3%-ен или 5%-ен разтвор. Известна е като “резервоарна смес“.

Железният сулфат като 3%-ен разтвор унищожава и лишеите по клоните и стволовете на дърветата, а в тях зимуват много паразити.

Меден сулфат – за късно есенно пръскане се използва в концентрация 300 г на 10 л вода. Бордолезовият разтвор (3%) е също подходящ за това пръскане.

Специализираните магазини предлагат много и различни препарати. Интересна е групата на съдържащите емулсии от минерални масла. След обработка с тях се образува филм върху растенията, който не позволява преминаването на въздух, а така нямат шанс за оцеляване болестите и вредителите.

Използването на биопрепарати при температура +5 градуса е безполезно.

Есенно пръскане на градината срещу болести и вредители
42135
 

Последни материали
Виж
Важно!
Високата влажност през зимата е опасна за минералните торове
Насоки за кандидатстване по интервенцията за напояване с бенефициент „Напоителни системи“ ЕАД
Поддържането на защитените природни територии е приоритет за МЗХ
Откакто България е в Шенген се внасят повече животни с неясен произход
Изследване
Докладът на ЕС показва, че 39,5 на сто от повърхностните води са в добро състояние
Решения на Министерския съвет
ЕС ще се застрахова с резерв от 1 милиард евро по споразумението с МЕРКОСУР
Свързани материали
Виж
При температури доста над обичайните за сезона
Есенниците подновиха вегетацията в повечето части на Украйна
Агрометеорологична прогноза за периода 31 януари – 6 февруари 2025 година
Застудяване ще прекрати преждевременната вегетация на есенниците
Агрометеорологична прогноза за 17-23 януари 2025 година
Есенниците ще останат в покой въпреки предстоящото затопляне
Агрометеорологична прогноза за периода 10-16 януари 2025 година
Снегът ще осигури защита от студа на изостаналите в развитието си есенници
Агрометеорологична прогноза за периода 3-9 януари 2025 година
Очакваните наднормени температури няма да извадят есенниците от покоя
Предпазвайки ги от ниските температури и зимните заболявания
Снегът осигури идеални условия за пшеницата в Сърбия
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини