Начало » Новини » Коментари
30.07.2019 г.

Ставката по обвързаната подкрепа за 2019 г. се вдига с 15 на сто за стада с до 50 животни

Досега беше до 30 животни
Ставката по обвързаната подкрепа за 2019 г. се вдига с 15 на сто за стада с до 50 животни

sinor

Държавата предложи, а бизнесът се съгласи ставката по обвързаната подкрепа при животните за 2019 година да се вдигне с 15 на сто за първите 50 животни - вместо за първите 30 животни, както беше досега. Решението е взето на вчерашното заседание на Консултативния съвет по животновъдство. На него министърът на земеделието Десислава Танева е припомнила, че промените са предложени след проведените в цялата страна Областни консултативни съвети с бранша, където са анализирани възможностите за подкрепа по отделните схеми, съобщиха от агроведомството.

При заявяването на животни в кампания 2019 г. единствено при биволите се бележи ръст, но това е нормално, тъй като при тях през последните години имаше необичаен срив в поголовието.

Тази година обаче с 4 на сто по-малко са подадените заявления за подпомагане при говедата и с 9 % - при овцете. Именно затова е решено по схемите за обвързана подкрепа за млечни крави, месодайни крави и юници, млечни крави под селекционен контрол, месодайни крави под селекционен контрол и биволи, да се вдигне прагът на животните, които ще получават по-високо подпомагане, от 30 на 50 за всички стада. По данни на министерството на земеделието стопанствата с до 50 говеда в страната са 7 798, а тези над 50 - 1 850.

Ставката за тях да бъде повишена от 10 на 25 % за първите 50 животни. По отношение на схемата овце-майки и кози-майки под селекционен контрол въз основа на размера на стопанствата по-високите ставки вече ще се дават на 200 животни вместо 100, както беше досега. И за тях подпомагането ще си повиши от 10 на 25 %. Стопанствата с овце и кози майки с до 200 животни са 7 986, а тези под селекционен контрол 1 668. Големите стопанства над 200 дребни животни са 1 580, а тези под селекционен контрол - 438.

Единствено по схемите за животни в планински райони няма да бъде направена промяна в условията.

До 31 юли продължава приемът на документи за кандидатстване по държавната помощ за “Инвестиции за закупуване на съоръжения за добив и съхранение на сурово мляко и съоръжения за изхранване на едри и дребни преживни животни“, но самите стопани казаха, че бюджетът отдавна е изчерпан, тъй като кандидатите са много. Приемът започна в началото на юли и до момента има подадени 78 заявления. Бюджетът на проекта за помощ е в размер 2 млн. лева. За 2019 г. е утвърден финансов ресурс в размер на 1 000 000 лв.

На съвета е съобщено още, че се очаква одобрение от Европейската комисия за прием по помощта  „Инвестиции за изграждане на кланични пунктове”. Бюджетът на проекта за помощ е в размер 2,5 млн. лева. Той се определя ежегодно с решение на Управителния съвет на ДФ „Земеделие“ и се разпределя до изчерпването му за съответната година по реда на кандидатстване. Максималният интензитет на помощта е до 50% от приемливите разходи за един инвестиционен проект на един бенефициент, но не повече от 90 000 лева без ДДС. Помощта е  нотифицирана и се очаква одобрение от ЕК.

Изпълнителният директор на Държавен фонд „Земеделие“ Васил Грудев съобщи, че близо 13 500 бенефициента ще получат днес малко над 23 млн. лв. по de minimis.

По време на заседанието животновъдите били запознати и с актуалната обстановка в страната във връзка с Африканската чума по свинете и предприетите мерки за превенция на болестта. По думите им, държавата е предприела адекватни мерки за справянето със заболяването.

Ставката по обвързаната подкрепа за 2019 г. се вдига с 15 на сто за стада с до 50 животни
12649
 

Последни материали
Виж
Как зеленчуците поскъпват 4 пъти от полето до рафта
Братята Кумчеви: Без субсидии и без мрънкане работим за 5 търговски вериги от 5:30 до 18 ч
Сред историческите обекти е лятната резиденция на княз Александър Батенберг
Междуведомствена работна група обсъди опазването на културното наследство на територията на ДП „Кабиюк“
Болестите и вредителите са под праговете на икономическа вредност
Състоянието на пролетните култури в Украйна е удовлетворително
Агрометеорологична прогноза за периода 4-10 юни 2025 година
Горещото и сухо време ще действа зле на цъфтежа на пролетните култури
Мнението на бранша
Лоши добиви и качество на хлебното зърно в Айтоско
Казус с продължение
Животновъдите са в нарушение заради бъг в електронен модул на БАБХ
Свързани материали
Виж
Определена е ставката по еко схемата за биоразнообразието в горски екосистеми за 2024 г.
Ясна е ставката по еко схемата за екологично поддържане на трайните насаждения за 2024 г.
За кампания 2024
Определена е ставката за допълнително подпомагане на младите земеделски стопани
ДФЗ преведе според ставките парите по еко схемата за намаляване използването на пестициди
Определена е ставката по еко схемата за намаляване използването на пестициди
Ясна е ставката по еко схемата за запазване и възстановяване на почвения потенциал
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини