Начало » Важно за фермера » Животновъдство
17.07.2019 г.

Центърът по риска с позиция в защита на свинекомплексите срещу африканската чума

С повторение на вече въведените мерки
Центърът по риска с позиция в защита на свинекомплексите срещу африканската чума

sinor

Научно становище на Центъра по оценка на риска по хранителната верига към министерството на земеделието определя като твърде неблагоприятна ситуацията с агресивното нахлуване на силно заразната болест африканска чума по свинете АЧС в Европа. Според експертите съществува висок риск от поява на болестта във Франция, Германия, Австрия, Финландия и Словакия и други страни.

След последните случаи на заразата в Плевенска, Бургаска и Русенска области рискът да се разпространи АЧС на територията на България е много висок и в тази връзка експертите настояват за повече превантивни мерки, които да са в синхрон с предписаните в европейскотото и българско законодателство изисквания, прилагани от агенцията по храните БАБХ.

Наложително е стопаните да спазват правилата за превенция и при всички случаи на съмнения за болни или умрели свине трябва да бъдат докладвани незабавно пред официалните ветеринарни власти. АЧС е заболяване с потенциал за бързо разпространение, вирусът е изключително устойчив в околната среда и замърсени с него продукти.

Всички свине в 3-километровата зона следва бъдат убити по хуманен начин с цел предотвратяване разпространението на вируса. Методът е известен като тотално депопулиране, или “stamping out”. От всички свине се вземат проби за вирусологично изследване при 95% разпространение и 10% достоверност и се изпращат в специализираната лаборатория за изследване. Този резултат е от изключителна важност за проучването на средата и за по-нататъшните мерки за ограничаване на заболяването, независимо че все още животните могат да изглеждат привидно здрави и дори и да не са показали клиника на болестта.

Разпространението на вируса на АЧС чрез хората, т.н. антропогенен (човешки) фактор, също играе важна роля в епизоотологията на болестта в Европа и света, въпреки всички предприемани мерки досега за неговото ограничаване.

На граничните контролно пропускателни пунктове следва да има указателни информационни табели за опасността от пренасяне на АЧС и да се раздават листовки на всички преминаващи границата пътници. В листовките следва да има информация за наказанието, което всеки нарушител ще понесе при нарушение на законодателството на България. На ГККП да се поставят контейнери за унищожаване на иззетите и нерегламентирано пренасяните хранителни продукти от животински произход, а всички превозни средства да преминават щателна дезинфекционна обработка.

На фона на появила се вече зараза от АЧС сред дивите свине у нас следва да се обърне особено внимание за изпълнение на програмата за намаляване на плътността на популациите от диви свине. Съгласно заповедта на Министъра на земеделието, храните и горите от 10.07.2019 г. плътността на популацията от диви свине в 20 километровата зона на заразените региони следва да се доведе до 0.3 екземпляра/100 хектара, а в не заразените – до 0.5 екземпляра/100 хектара.

Отстрелът на диви свине през този период може да ограничи разпространението на вируса чрез заразени глигани, затова задължително се прилага само подборен лов, лов с капани или отстрел от чекала. Забранява се груповият лов с гонки на дивите свине.

За да се предпази едрото промишлено свиневъдство в страната, където през последните години се извършиха революционни промени по отношение на развъдно-подобрителната дейност и се въведоха съвременни технологии, гарантиращи хуманното отношение към животните и биосигурността на стопанствата, е необходимо в 20-километровата зона около фермите да не се гледат домашни прасета в малките дворове. Затова областните управители предприемат съответните действия за премахването на животните в този ареал.

Центърът по риска с позиция в защита на свинекомплексите срещу африканската чума
7483
 

Последни материали
Виж
При проверка на БАБХ, МВР и ДАНС в северна България на 24 юли
Иззеха неразрешени продукти за растителна защита от търговци и фермери
Огънят вероятно е тръгнал от мълния, поразила кравефермата
В Свищовско 23 крави загинаха в пожар, унищожени са и 5000 бали сено
Близо 2000 декара с есенно зърно са пострадали от неблагоприятни събития
Фермерите отчитат по-високи добиви от пшеницата в Ямболско
Съвети навреме
Важни съвети за поливане на растенията в горещини като сегашните
Парламентът одобри законодателни промени
До 10 пъти в месеца може да теглите без такси пари от банкомат
Важно за жителите на малките населени места
Ще открият по два клуба за компютърни обучения във всяка
Свързани материали
Виж
Алтернативи
Засушаването може да изведе киваното като заместител на краставиците
Втори случай в същото стопанство преди 2 години
Огнище на африканска чума в голяма свинеферма в Румъния
Домашна свиня
Открито е огнище на африканска чума в Ловешко
Семинар с международно участие
Пораженията върху семейните ферми след африканската чума по свинете
БАБХ
Кампанията за борба с чумата по свинете продължава
БАБХ
Първите за 2023 г. огнища на африканска чума по свинете са сред дивеча
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини