Начало » Новини » Страната

За първи път Африканска чума и в Русенско

Регистрирано е и ново огнище в област Плевен
Синор.БГ / 17.07.2019 г.
За първи път Африканска чума и в Русенско

БАБХ потвърди две нови огнища на Африканска чума при домашни свине в област Русе в лично стопанство, в което се отглеждат 5 нерегистрирани свине – село Ценово, община Ценово, както и в регистрирана фамилна ферма тип А, в която се отглеждат общо 19 прасета, в село Пет кладенци, община Бяла. Взетите проби от свинете са потвърдени като положителни за вируса на Африканска чума по свинете (АЧС), днес, 16 юли 2019 г.

До този момент в област Русе не беше констатирано заболяването АЧС при домашни или диви свине.

Отново в област Плевен бе потвърдена АЧС в лично стопанство в село Българене, община Левски, след получен сигнал за съмнение за болестта.

Създадени са зони на рестрикция (3 км предпазна и 10 км надзорна зони), в които са наложени мерки за контрол и ликвидиране на АЧС. Предстои принудителното умъртвяване по хуманен начин и обезвреждането на домашни свине в 3 км предпазна зона при спазване на изискванията на Наредба № 22 за намаляване до минимум страданията на животните по време на клане или умъртвяване.

Аналогично на вече предприетите мерки при предходните констатирани огнища, в създадените зони на ограничение в засегнатите области се провежда засилен клиничен и лабораторен надзор.

БАБХ отново напомня, че е от съществено значение стопаните да спазват правилата за превенция на заболяването. Всички случаи на болни и умрели свине трябва да бъдат докладвани незабавно. АЧС е заболяване с потенциал на бързо разпространение, вирусът е изключително устойчив в околната среда, като фактор за разпространението му, освен заразени свине, са и замърсени свинско месо и продукти, транспортни средства, оборудване и др.

За първи път Африканска чума и в Русенско
8030
 

Последни материали
Виж
Печелят производителите на автомобили, вино и сирене
ЕС одобри историческото търговско споразумение с Меркосур
Решевния на МС
Намаляват данъка върху печалбата за научна и развойна дейност
Решения на МС
Пловдив получава 58,6 дка държавна земя за нов общински разсадник
Планирани е покупката на 4500 комплекта от 13 вида зеленчуци
Търсят чрез търг доставчици на зеленчукови семена за селяните в Украйна
Промени в ЗДДС
Риск от ДДС върху рентите, след промени в Закона за ДДС от 2026 г.
Против Меркосур
Белгийски земеделци блокираха днес магистрали, пътни възли и райони по границите със съседните държави
Свързани материали
Виж
Заради недостатъчни данни за контрол въпреки липсата на нови огнища на чума
Удължиха забраната за износ на овце и кози от Румъния за ЕС до 30 юни
Разследване за източника на заболяването сочи към незаконна дейност
Чумата по дребните преживни животни се добра и до Хърватия
Ограниченията върху износа вече натискат цените на вътрешния пазар
ЕК определи заразената с АЧС зона в Испания и спешни мерки за контрол
Успех за Френската свиневъдна индустрия
Франция успя да договори износ на месо за Япония дори при чума по свинете
Ако не получи помощ от държавата заради свързаните с чумата ограничения
Животновъд заплаши да изгори стадото си от над 2000 здрави овце
БАБХ напомня на ловците: предаването на проби за трихинелоза и чума е задължително
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини