Начало » Новини » Страната
11.07.2019 г.

Намаляват случаите на мъртви делфини по българското Черноморие

МОСВ
Намаляват случаите на мъртви делфини по българското Черноморие

sinor

По-малко регистрирани случаи на изхвърлени мъртви делфини по българското крайбрежие на Черно море са констатирани от началото на 2019 г. спрямо предходни години, показват данните на Регионалните инспекции по околната среда и водите (РИОСВ) в Бургас и Варна. 

От януари досега общият брой регистрирани мъртви делфини е 38 екземпляра, като сред тези случаи няма такива със следи от човешка намеса, насочваща към умишлено умъртвяване. През същия период на 2015 г. са регистрирани 41 екземпляра, през 2016 г. – 150, 2017 г. – 81 , а през 2018 г. – 74 екземпляра. Тези данни показват тенденция за трайно намаляване на броя на изхвърлените мъртви делфини по българското черноморско крайбрежие.

В Черно море са разпространени три вида делфини – обикновен, муткур и афала, които са защитени видове съгласно българското законодателство. То забранява рибите да бъдат обезпокоявани, преследвани, улавяни или убивани. Не се разрешава и прибирането на намерените мъртви екземпляри от плажа.

На основание Закона за опазване на околната среда във връзка с прилагането на  Закона за биологично разнообразие е издадена инструкция за взаимодействие при случаи на изхвърлени китоподобни по българското черноморско крайбрежие. С цел да се проучат възможните причини за наблюдаваната през 2016 г. необичайно висока смъртност на делфини по българското черноморско крайбрежие и в резултат на взаимодействието между институциите през септември 2016 г. бяха събрани две тела от видовете обикновен делфин и муткур в подходящо състояние за извършване изследвания, именно в ненапреднал стадий на разлагане – във фаза 2-2,5 до 3 по скалата на MEDACES.

През ноември същата година МОСВ организира извършване на аутопсия и постмортални изследвания, като по препоръка на Секретариата на ACCOBAMS (Споразумението за опазване на китоподобните бозайници в Черно море, Средиземно море и съседната акватория на Атлантическия океан) ангажира едни от най-добрите специалисти в Европа - д-р Сандро Мазариол (Dr. Sandro Mazzariol), асистент професор от Университета в Падуа, Италия, Департамент по сравнителна медицина и биология, и координатор на екипа за спешно реагиране и действия с изхвърлени китоподобни (Cetaceans Strending Emergency Response Team /C.E.R.T./) към същия университет, и д-р Чинция Четеллеге (Dr. Cinzia Centelleghe), асистент от същия университет, специалист по морбиливирус по делфините и други инфекциозни заболявания. Събрани бяха проби за изследвания за жизнена история, хистология, вирусология (морбили, бруцелоза), паразитология (токсоплазма), биотоксини и други свързани анализи, които бяха анализирани в лаборатория на Университета в Падуа. Постморталните изследвания подкрепиха хипотезата за вирусно заболяване сред китоподобните в Черно море, тъй като и при двете животни резултатите за наличие на морбиливирус по китоподобните (CeMV) бяха положителни. Това е първото доказано съобщаване на морбиливирус по китоподобните, регистриран в Черно море след 1994 (Birkun et al., 1999).

През последните години силно увеличен брой на изхвърлени делфини се наблюдава през летните месеци (с пик през юли 2016 г. и август 2015 г.). Това явление - т.нар. феномен „необичайно смъртно събитие“, се наблюдава по същото време по турското крайбрежие на Черно море и по италианското крайбрежие на Йонийско море.

Съгласно Закона за биологичното разнообразие след получаване на сигнал за мъртъв делфин експертите на РИОСВ извършват проверка на място. По време на проверката се установяват видимите причини за смъртта на бозайника и се снемат биометрични данни. При констатиране на вероятност за човешка намеса като причина за смъртта на екземпляра се уведомяват Прокуратурата и органите на МВР. В останалите случаи РИОСВ уведомява съответната черноморска община, на чиято територия е делфинът, за предприемане на действия съгласно издадено разрешително за разпореждане със защитени видове с цел премахване и обезвреждане на мъртвия делфин.

Намаляват случаите на мъртви делфини по българското Черноморие
10367
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Предстоящо
На 15 септември делфинариумът във Варна ще даде безплатни представления за децата
Защитен вид
Агенцията по рибарство с остра реакция след открити мъртви делфини в Бургас
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини