Начало » Новини » Света
08.07.2019 г.

До 2030 г. работните места в ЕС ще нараснат с 1,2 милиона

На 8 юли ще се обсъжда проект за трудовата заетост
До 2030 г. работните места в ЕС ще нараснат с 1,2 милиона

sinor

Преди дни Европейската комисия публикува днес изданието на своя годишен преглед „Заетост и социално развитие в Европа“ за 2019 г., посветено на дългосрочните тенденции, свързани със застаряването на населението, глобализацията, технологичните промени и изменението на климата. Днес, на Съвета на министрите по заетостта и социалните въпроси (EPSCO) ще бъдат дискутирани основните аспекти на дългосрочната стратегическа визия за неутрална по отношение на климата икономика.

От доклада за заетостта става ясно, че борбата с изменението на климата и запазването на растежа вървят ръка за ръка. В него се посочват различни варианти на политиките, които са в състояние да запазят конкурентоспособността на ЕС, да поддържат растежа и да направят така, че ползите от него да обхванат цялото население и бъдещите поколения на ЕС, съобщиха от пресцентъра на ЕК.

„При 240,70-те милиона европейци, които имат работа — увеличение с 13,4 милиона работни места от началото на мандата на Комисията „Юнкер“, равнището на заетостта в ЕС е по-голямо от всякога, като безработицата в Европа е безпрецедентно ниска“, посочи Мариан Тейсен, комисарят, отговарящ за заетостта, социалните въпроси, уменията и трудовата мобилност, заяви.

„Този процес трябва да включва справедлив преход към икономика, която е неутрална по отношение на климата и използва пълноценно бъдещите възможности за „зелен растеж“. Можем да подобрим жизнения стандарт на всички хора, ако ЕС и държавите членки заедно със социалните партньори инвестират в нови и по-добри умения и основно в повишаване на квалификациите и социални услуги“, посочи още Тейсен.

Преходът към неутрална по отношение на въглеродните емисии икономика ще увеличи наличните работни места и ще даде отражение върху структурата на пазара на труда, разпределението на работните места и необходимите умения. Очаква се до 2030 г. този преход да доведе до създаването на още 1,2 милиона работни места в ЕС в допълнение към вече направените прогнози за 12 милиона нови работни места.

Много е важно социалното измерение да се интегрира още от самото начало, например чрез мерки, които осигуряват подпомагане на доходите по време на прехода или съчетават по-високо енергийно данъчно облагане с преразпределяне. Социалният диалог също може да допринесе за справедлив преход, като се гарантира участието на работниците и работодателите.

За да продължи икономическият растеж, ЕС ще трябва да инвестира в уменията на хората и в иновациите. Фирмите в ЕС с най-добри резултати са тези, които инвестират най-много в обучението на работниците и предоставянето на висококачествени условия на труд. Финансово достъпното и адекватно жилищно настаняване позволява на европейците да реализират своя потенциал на пазара на труда и да участват в живота на обществото.

В годишния преглед „Заетост и социално развитие в Европа“ се прави актуален икономически анализ на тенденциите в сферата на заетостта и социалните въпроси в Европа и се разглеждат свързаните с това варианти на политиките. Това е основният аналитичен доклад на Европейската комисия в сферата на заетостта и социалните въпроси.

В Новата стратегическа програма за периода 2019—2024 г. на Европейския съвет се призовава да се възприемат промените в резултат на прехода към зелена икономика, развитието на технологиите и глобализацията, като същевременно се гарантира, че никой не е пренебрегнат. В тазгодишното издание на ЗСРЕ се прави преглед на развитието на заетостта и социалната сфера през призмата на един от четирите основни приоритета на посочената нова стратегическа програма — „изграждането на неутрална по отношение на климата, зелена, справедлива и социална Европа“.

В предложението на Комисията от май 2018 г. за многогодишната финансова рамка са предвидени повече средства за инвестиции в хората, включително чрез новия Европейски социален фонд (ЕСФ+) и подобрения Европейски фонд за приспособяване към глобализацията (ЕФПГ). Европейският стълб на социалните права и инициативи и инструменти като Програмата за придобиване на умения за Европа, програмата „ Цифрова Европа“, гаранцията за младежта, по-нататъшното укрепване на програмата „Еразъм“, както и Европейският корпус за солидарност ще допринесат за реализирането на тези цели.

До 2030 г. работните места в ЕС ще нараснат с 1,2 милиона
9539
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Предложенията на бранша
Фермери искат облекчен достъп за сезонните работници до бюрата по труда
Всички трудови книжки трябва да бъдат сменени с нови до 1 юни 2025 г.
Решения на Министерския съвет
При изгубена трудова книжка, нова ще се издава с писмено заявление-декларация
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини