Преди дни Европейската комисия публикува днес изданието на своя годишен преглед „Заетост и социално развитие в Европа“ за 2019 г., посветено на дългосрочните тенденции, свързани със застаряването на населението, глобализацията, технологичните промени и изменението на климата. Днес, на Съвета на министрите по заетостта и социалните въпроси (EPSCO) ще бъдат дискутирани основните аспекти на дългосрочната стратегическа визия за неутрална по отношение на климата икономика.
От доклада за заетостта става ясно, че борбата с изменението на климата и запазването на растежа вървят ръка за ръка. В него се посочват различни варианти на политиките, които са в състояние да запазят конкурентоспособността на ЕС, да поддържат растежа и да направят така, че ползите от него да обхванат цялото население и бъдещите поколения на ЕС, съобщиха от пресцентъра на ЕК.
„При 240,70-те милиона европейци, които имат работа — увеличение с 13,4 милиона работни места от началото на мандата на Комисията „Юнкер“, равнището на заетостта в ЕС е по-голямо от всякога, като безработицата в Европа е безпрецедентно ниска“, посочи Мариан Тейсен, комисарят, отговарящ за заетостта, социалните въпроси, уменията и трудовата мобилност, заяви.
„Този процес трябва да включва справедлив преход към икономика, която е неутрална по отношение на климата и използва пълноценно бъдещите възможности за „зелен растеж“. Можем да подобрим жизнения стандарт на всички хора, ако ЕС и държавите членки заедно със социалните партньори инвестират в нови и по-добри умения и основно в повишаване на квалификациите и социални услуги“, посочи още Тейсен.
Преходът към неутрална по отношение на въглеродните емисии икономика ще увеличи наличните работни места и ще даде отражение върху структурата на пазара на труда, разпределението на работните места и необходимите умения. Очаква се до 2030 г. този преход да доведе до създаването на още 1,2 милиона работни места в ЕС в допълнение към вече направените прогнози за 12 милиона нови работни места.
Много е важно социалното измерение да се интегрира още от самото начало, например чрез мерки, които осигуряват подпомагане на доходите по време на прехода или съчетават по-високо енергийно данъчно облагане с преразпределяне. Социалният диалог също може да допринесе за справедлив преход, като се гарантира участието на работниците и работодателите.
За да продължи икономическият растеж, ЕС ще трябва да инвестира в уменията на хората и в иновациите. Фирмите в ЕС с най-добри резултати са тези, които инвестират най-много в обучението на работниците и предоставянето на висококачествени условия на труд. Финансово достъпното и адекватно жилищно настаняване позволява на европейците да реализират своя потенциал на пазара на труда и да участват в живота на обществото.
В годишния преглед „Заетост и социално развитие в Европа“ се прави актуален икономически анализ на тенденциите в сферата на заетостта и социалните въпроси в Европа и се разглеждат свързаните с това варианти на политиките. Това е основният аналитичен доклад на Европейската комисия в сферата на заетостта и социалните въпроси.
В Новата стратегическа програма за периода 2019—2024 г. на Европейския съвет се призовава да се възприемат промените в резултат на прехода към зелена икономика, развитието на технологиите и глобализацията, като същевременно се гарантира, че никой не е пренебрегнат. В тазгодишното издание на ЗСРЕ се прави преглед на развитието на заетостта и социалната сфера през призмата на един от четирите основни приоритета на посочената нова стратегическа програма — „изграждането на неутрална по отношение на климата, зелена, справедлива и социална Европа“.
В предложението на Комисията от май 2018 г. за многогодишната финансова рамка са предвидени повече средства за инвестиции в хората, включително чрез новия Европейски социален фонд (ЕСФ+) и подобрения Европейски фонд за приспособяване към глобализацията (ЕФПГ). Европейският стълб на социалните права и инициативи и инструменти като Програмата за придобиване на умения за Европа, програмата „ Цифрова Европа“, гаранцията за младежта, по-нататъшното укрепване на програмата „Еразъм“, както и Европейският корпус за солидарност ще допринесат за реализирането на тези цели.