Ще бъдат увеличени площите за залесяване в държавните горски територии и ще бъде подобрен видовия състав на насажденията чрез залесяване с 10-15% с медоносни дървесни видове, съобщиха от пресцентъра на Изпълнителната агенция по горите. Въпросът е бил обсъден на проведена вчера в Шумен среща на ръководството на ИАГ с участието на водещи експерти по залесяването от агенцията, на представители на регионалните дирекции по горите, на горските семеконтролни станции в София и Пловдив, на държавните предприятия в сектора и на горски стопанства. На срещата е дискутиран досегашният опит и възможностите за увеличаване на медоносните дървесни видове в държавните горски територии.
„Ще се направят необходимите промени в нормативната база и ще бъдат изготвени указания и упражнен нужния контрол, така че да се избегнат административни пречки за осъществяване на дейността,“ заяви инж. Мирослав Маринов, изпълнителен директор на ИАГ, пред участниците в дискусията.
Експертите са изразили готовност за увеличаване на площите за залесяване и допълнително събиране на семена за посев и производство на фиданки от медоносни дървесни видове в случаите, където наличните са недостатъчни. Предстои да бъдат изготвени и програми за възстановяване на съществуващите насаждения от акация и други медоносни интензивни видове. На срещата е обсъдена и възможност за безвъзмездно предоставяне на фиданки от медоносни дървесни видове освен на пчеларски организации, каквато практика съществува, и на други заинтересовани организации, които да се включат в кампанията.
От „Североизточното държавно предприятие” са отчели резултатите за първите 5 месеца на годината, като при ползването на дървесина изпълнението по финансов план е достигнало средно 43%, а в ДСГ „Омуртаг” то е цели 80%.
На срещата е обсъдено и предложението на министъра на земеделието, храните и горите Десислава Танева за закупуване на малки частни гори.