Напоследък на фючърсните пазари (Чикаго, Париж) усилено се говори за почвено засушаване в Южна Русия и за риска от коригиране на сегашните оптимистични прогнози. Прегледът на авторитетните руски източници обаче поне засега не потвърждава подобно нещо.
Тези дни Институтът за конюнктура на аграрните пазари (ИКАР-Москва) увеличи оценката си за размера на новата зърнена реколта от 125,7 млн.т на 126,7 млн.т, в това число пшеница – от 80,6 млн.т на 81,0 млн.т. Директорът на Института Дмитри Рилко веднага коментира, че това е долната консервативна граница на прогнозния коридор, като оптимистичният вариант предвижда 133,8 млн.т добив от зърнени храни в РФ през 2019/20 г. Според него метеорологичните условия са добри, но известни рискове все пак съществуват, но засега това се отнася само за териториите на Поволжието. Предстои поредното „обследване на терен” в средата на юни и Рилко предполага, че прогнозната летва ще се покачи, най-малкото заради повечето засети площи. За преразглеждане на прогнозата в посока увеличение говорят и в Центъра за стратегически
маркетинг на най-големия руски превозвач АД "Rusagrotrans". В майският баланс представен от Центъра добива от пшеницата през 2019 година се оценява на 80,4 млн. тона. Руският зърнен съюз (Российский зерновой союз), междувременно декларира, че не променя своята прогноза и продължава да смята , че реколтата от зърно в Русия тази година може да счупи историческия рекорд от 2017 г. (135,5 милиона тона). Минималният праг в прогнозата им е 126-130 млн.т, но дори това количество според Президента на Съюза Александър Корбут ще е достатъчно за покриване на вътрешното потребление и „формиране на добър експортен потенциал.”
Прогнози за добива от зърнени култури в Турция!
Засега има само един факт за редуциране на прогнозните данни от авторитетен руски източник. На 3 юни една от водещата аналитична руска агенция „SovEcon”, коригира своята прогноза за производството на пшеница в Русия от 83,4 млн.т на 82,6 млн.т. Тук обаче трябва да отбележа, че въпреки намалението това засега е най-оптимистичната прогноза.
Мая Валентович