Начало » Пазари » Зърно
30.05.2019 г.

Бясното поскъпване на царевицата в САЩ разбуни европейските пазари

Бясното поскъпване на царевицата в САЩ  разбуни европейските пазари

В средата на май цените на царевицата в Щатите избиха стремително нагоре и за броени дни достигнаха  тригодишния ценови връх от  $172/т на борсата в Чикаго и $190-192/т FOB, в сравнение $140/т и $167-170/т FOB на 13 май 2019 г. Стремителното ценово рали на най-голямата зърнена борса в света беше предизвикано от драматичното забавяне на сеитбата вследствие на поройните дъждове в Средния Запад. В средата на май Министeрството на земеделието на САЩ (USDA) информира, че са  засети само 30 на сто  площи, при среден показател от последните пет години - около 66%. Надеждите на американските фермери за догонване на нормалния график през втората половина на месеца не се оправдаха.  Американските синоптици  прогнозират неблагоприятно развитие на агрометеорологичната обстановка в царевичния пояс през близките дни. Според последния доклад, представен от USDA в понеделник, към 26 май с царевица в страната бяха засети само 58 на сто от планираните площи  в сравнение с 90% към същата дата през последните 5 години.

Бясното поскъпване на царевицата в САЩ се отрази и върху другите зърнени култури. Впрочем това е напълно логично като се има предвид, че Щатите са най-голям износител на царевица в света –  около 60  млн. тона или 35% от глобалния експорт.  Цените на пшеницата на американския пазар последваха възхода на фуражните котировки, като при откриване на Чикагската борса на 29 май  юлският контракт мека червена зимна пшеница стигна нивото от  $190/т и то при положение, че само допреди 10 дни се търгуваше на същата борса по $155-160/т.

Стремителният ценови възход в Щатите обърна вектора на развитие на пазарите на Стария континент.  На 13 май септемврийският контракт пшеница затвори  на борсата в Париж на равнище  EUR168,75/т, а при откриване на борсата на 29 май цената му скочи до  EUR187,25/т. Физическият пазар  следваше динамиката на фючърсите. Според търговски източници  понастоящем експортните котировки на френската пшеница 11,5-12%  протеин се движат около EUR195/т., в сравнение с EUR185-187/т., в средата на месеца е около EUR170/т FOB   през същия период на 2018 г.

Коментирайки стремителното ценово покачване търговците отбелязват, че за разлика от Щатите метеорологичните условия в Европа и специално в страните основни износителки на пшеница в черноморския регион (Русия, Украйна) са благоприятни за новата реколта и по тази причина житните котировки в Евросъюза нямат  дългосрочен позитивен потенциал.

В края на миналата седмица Европейската комисия преразглежда оценката си за производството на мека пшеница в ЕС, като увеличи прогнозата си от  141,3 млн.т до  143.8 млн. т  в сравнение само с 128.6 млн. т ожънати през 2018/19 маркетингова година.

 Игор Валентович

Бясното поскъпване на царевицата в САЩ  разбуни европейските пазари
8772
 

Последни материали
Виж
Лозите плододават слабо – причини и решение
През декември се отварят два приема за популяризиране на българските вина
На подпис са осигурени 125 млн.лв по Украинската помощ
Рапицата и соята също са сред отличниците
Украйна печели най-много от износа на растителни масла, царевица и пшеница
За още 6 месеца, считано от 22 ноември
В Сърбия цената на хляба от брашно тип 500 остава 50 евроцента
С трикратен ръст на доставките
САЩ вече са втори вносител на зърно в ЕС след Украйна
Свързани материали
Виж
Първата по рода си среща за млади фермери в България
Чрез иновации БАСФ планира до 2030 г. дигитализация върху 4 млрд. декара и 30% спад на вредните емисии
Йордания пак отмени търга за внос на хлебна пшеница
Алжир е закупил малка част от планираните количества фуражна царевица
Заради вялото вътрешно търсене и големите натрупани запаси
Китай продължава да свива вноса на царевица
Йордания отмени търга за фуражен ечемик и насрочи нов за другата седмица
Опровергаха информацията за покупка на фуражна царевица от Алжир
Остават неожънати малко над 6000 декара с царевица
В Добричко вече засяха над милион декара с пшеница
И Алжир явно договори само част от планираната южноамериканска царевица
Йордания стандартно закупи само половината от търсената пшеница
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини