Начало » Важно за фермера » Животновъдство
10.02.2006 г.

Можем да опазим свинете от чумата и без ваксинация

Ваксинацията срещу класическа чума при свинете (КЧС) вече е спряна и от 1 януари 2006 г. сме на режим без ваксинация. Тази промяна закономерно предизвиква интереса и безпокойството на всички свиневъди и на ветеринарните лекари, работещи в свиневъдството. Всички са наясно какво може да се случи след спиране на ваксинацията срещу КЧС. Вероятно ще се появят огнища на заболяването, както това се случи в други страни, в които бе опитано спиране на ваксинацията. България е стационарна по отношение на КЧС - вирусът се намира на територията на страната. Най-важният въпрос, който си задават сега фермерите, е може ли да се опази свинефермата от КЧС, без да се прави ваксинация. Повечето от тях не вярват, че това е възможно, но все пак отговорът, който можем да дадем, е: "Да, ако се изключат всякакви възможности за проникване на вируса във фермата чрез свине, транспорт, скитащи животни, птици, гризачи и насекоми и по въздуха. Причинителят на КЧС е от тези, които се пренасят аерозолно (по въздуха) само на близки разстояния, но затова пък може да се пренася по всички останали начини. Затова, за да се предотврати неговото внасяне в свинефермата, трябва да се спазват стриктно всички правила за биологична безопасност. В най-общи линии това означава да се изпълнява точно Наредба № 29 за ветеринарно-санитарните изисквания към животновъдните обекти за отглеждане на свине и Наредба № 32 за профилактика и борба с класическата чума по свинете. Тези два документа трябва много добре да се познават от собствениците и от ветеринарните лекари на свинефермите, които освен това трябва да имат предвид и следните съображения:

- Поради това, че вирусът на КЧС може да се пренася по всички възможни начини, включително и по въздуха, фермата може да бъде със сигурност опазена, ако е отдалечена на 8 км от други свинеферми (включително и от личните дворове със свине), а карантинното помещение да бъде на 2 км от нея. Отдалечеността на свинефермата от местата за отглеждане и паша и от пътищата за преминаване на източнобалкански свине и от обиталищата на дивите свине е абсолютно задължителна.

- Закупуването на животни трябва да става само от свинеферми с високо ниво на здравния статус, което може да се удостовери от водената от ветеринарния лекар документация. В тази документация освен заболеваемостта и смъртността при различните категории животни по причини, трябва да са отразени и лабораторните изследвания и резултатите от тях. Продавачът трябва да гарантира произхода и здравето на животните, които продава.

- Оградата трябва да бъде направена така, че през нея и под нея да не могат да проникват никакви животни.

- Помещенията, в които се отглеждат животните, са сигурни против проникване на инфекция само ако са херметически затворени и в тях освен животни, гризачи и птици не могат да проникнат и насекоми.

- Транспортните средства са сигурно обеззаразени, ако след щателното почистване, измиване и дезинфекция са оставени достатъчно време да изсъхнат.

- Чрез интензивни ваксинации и медикаментозно третиране трябва да се потискат постоянно останалите инфекции във фермата като болест на Ауески, PRRS, ензоотична пневмония, актинобацилна плевропневмония, дизентерия, илеит и др. Фермата, в която перзистират много инфекции, може по-лесно да бъде заразена от КЧС.

- Особено внимание трябва да се обръща на заболеваемостта и смъртността на отбитите и подрастващи прасета и причините за тях. Респираторните заболявания са основен проблем при тази категория, но освен многобройните причинители в тяхната етиология може да участва и вирусът на КЧС. Всяко увеличаване на смъртността трябва да буди съмнение за КЧС и тя трябва да бъде изключена чрез лабораторно изследване. 

Можем да опазим свинете от чумата и без ваксинация
7023
 

Последни материали
Виж
125 млн. лева по украинската помощ ще бъдат изплатени до края на месеца
4 приема по Стратегическия план за над 860 млн. лева отваря МЗХ през 2025 г.
Съвет министри ЕС
България ще поиска защитни мерки при вноса на мед от Украйна
Решения на Министерския съвет
Само България и Словакия са „за“ искането на Румъния помощта за Украйна да се дава до средата на 2025 г.
Изпълнение на бюджета за 9-те месеца
ЕС е платил на България с 825,4 млн. лева повече от еврофондовете
Цените на слънчогледа в Украйна се покачват, следвайки цените на растителните масла
Европейски политики
Българският фермерски съюз и КОПА КОДЖЕКА с отворено писмо до Урсула фон дер Лайен
Свързани материали
Виж
В 2440 животновъдни обекта в страната овцете и козите са клинично здрави
Проверки не установиха признаци на чума по дребните преживни животни
Нерегламентиран превоз на кон и шест овце завърши с екарисаж за животните
БАБХ
При 1 701 проверки в животновъдни ферми БАБХ не е открила чума по овцете
Чума по дребните преживни животни
Четири стада овце и кози ще бъдат умъртвени на границата с Гърция
Парламентарен контрол
Патарински: Проверени са 765 ферми, няма чума по дребните преживни животни в страната
Преди ваканцията
На последното си заседание депутатите ще изслушат Патарински
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини