Ситуацията с все по-орязаните субсидии за фермите под селекционен контрол ще бъде главната дискутирана тема на заседанието на управителния съвет на „Обединени български животновъди“, насрочено за 5 юни, съобщиха за Синор.БГ от организацията. По данни на браншовиците за четирите години от 2015 до 2018 година помощта, изплащана по схемите за директни плащания за дребни преживни животни под селекционен контрол (ДПЖ под СК) и за преходната национална помощ за овце-майки и/или кози-майки(ПНДЖ3) застрашително расте. Ако през 2015 година за едно животно са се превеждали по 107 лева за двете схеми, то през 2018 г. средствата падат на малко над 70 лева, като прогнозите за 2019 г. година са те да се сринат на 55 лв., така че за пет години да намалеят двойно.
И причините за това са в нарастващите изисквания към поддържането на елитните стада и безпомощността на контролните органи да отсеят застаряващите животни.
Този проблем беше разискван широко по време на последния Консултативен съвет по животновъдство, проведен в края на април. Дори тогава животновъди и администрация не стигнаха до единно решение как да пресече практиката с отдаване на пасища на недобросъвестни фермери без животни. Последните проверки на Българската агенция за безопасност на храните доказаха, че са изброени 30 хиляди дребни животни над 20 годишна възраст, без да става ясно защо част от тях са свалени от системата ВЕТИС на БАБХ, но друга не са…
Проверките с идентификацията на животните породи маса недоволство сред редовно практикуващите стопани, които имат силни съмнения по отношение на достоверността на изнесените данни.
При обсъждането на новата наредба 3 за директните плащания през 2019 г. повечето животновъдни организации се обединиха около становището, че подпомагането в двата сектора овцевъдство и козевъдство определено има дискриминация, като по-голямата част от субсидиите са насочени към говедовъдството, където обвързаните плащания продължават да се комбинират с преходна национална помощ (ПНДЖ1), което при дребните животни не се случва.
По този повод от двете организации посочиха, че „сближаването на нивото на подпомагане по схемите ДПЖСК и ПНДЖ (което наблюдаваме от няколко години) е предпоставка за отлив на фермери от развъдните програми на асоциациите. „Това ще бъде пагубно за продуктивното животновъдство, което ще става все по-нископродуктивно, защото хората няма да имат стимули да гледат животни под селекционен контрол. В същото време липсва целенасочена работа и контрол при предоставянето на преходна национална помощ за дребните животни, което трябва да се промени от администрацията“, се посочва в становището, изпратено от браншовиците до министерството на земеделието.